فهرست مطالب

محصولات پیشنهادی پونیک دارو

دیگرمقالات پونیک دارو

ای وی اف

ای وی اف

آی وی اف چیست؟    

یکی از مهمترین مسائلی که پیش روی زوجین می باشد فرایند فرزندآوری است که عموم افراد بدون هیچگونه مشکل و اختلال این روند را به صورت طبیعی سپری می‌ کنند.

اما در مواردی ممکن است افراد به دلیل وجود مسائل ژنتیکی و یا بروز بیماری ها نتوانند لقاح تخمک و اسپرم را به صورت طبیعی به سرانجام برسانند و در چنین شرایطی به دنبال روش های درمانی کاربردی خواهند بود.

یکی از بهترین و کاربردی‌ ترین روش‌ های درمان ناباروری که امروزه در سراسر دنیا با درصد خطای بسیار کم و نتیجه مطلوب انجام میشود روشی به نام آی وی اف می باشد که که به معنی بارور ساختن تخمک در آزمایشگاه است.

توجه داشته باشید که اگر بانوان و یا آقایان به دلایل مشخصی با فرایند ناباروری مواجه شوند قطعا ای وی اف یکی از روش های آزمایشگاهی مطمئن برای لقاح اسپرم و تخمک ها خواهد بود و با این شرایط افراد می توانند فرزند آوری را به صورت طبیعی تجربه نمایند.

اما گاها این سوال به وجود می آید که روش آی وی اف برای کدام افراد مناسب است و آیا اختلالاتی که در ناباوری ایجاد میشود با این روش قابل بهبود خواهد بود یا خیر.

برای انجام بارداری به روش آی وی اف، لقاح مصنوعی در محیط آزمایشگاه انجام میشود و اگر پزشکان متوجه شوند که آزادسازی تخمک ها در هر ماه با اختلال مواجه است و اسپرم ها توانایی کافی برای بارور کردن تخمک را ندارند از آی وی اف استفاده می کنند.

اگر عملکرد نادرست تخمک ها و اسپرم ها به صورت قطعی منجر به ناباروری شود این افراد به جز روش ‌های خاص مانند ivf نمی توانند بارداری را تجربه نمایند.

اما مسئله مهمی که باید بدانید این است که برای انجام آی وی اف بسیاری از آزمایشات تخصصی انجام میشود تا پزشکان متوجه شوند که آیا افراد واجد شرایط برای انجام آی وی اف هستند یا خیر.

در این صورت بانوان و آقایان می‌ توانند در صورت بروز ناباروری تحت نظر متخصصانی که روش آی وی اف را به صورت حرفه ای انجام می دهند روند باروری را تجربه کنند.

البته توجه داشته باشید که انجام آی وی اف به معنی درمان قطعی ناباروری نخواهد بود و اگر این زوجین تمایل به داشتن فرزند دوم و یا بیشتر داشته باشند باز هم باید روند باروری را به صورت آزمایشگاهی و یا آی وی اف طی کنند.

به طور کلی باید گفت که آی وی اف روشی مطمئن برای باروری می باشد و تمامی مراحل این شیوه درمانی به واسطه زوجین انجام میشود و احتیاج به دریافت کمک از نفر سوم نخواهد بود.

در روش آی وی اف رحم مادر پذیرای جنین است اما مشکل اصلی عدم لقاح درست تخمک و اسپرم ها خواهد بود که با شیوه ای به نام آی وی وف این مرحله کلیدی انجام می پذیرد.

اگر پزشک مطلع شود که آسیب‌ های مختلفی در ناحیه رحم وجود دارد و اختلالات تخمک گذاری و از سایر مشکلات رحمی مانند اندومتریوز برای افراد رخ داده و این عوامل مانع از باروری صحیح میشوند.

روش ای وی وف را گزینه مناسبی دانسته و معتقدند که با این فرآیند می‌ توانند هرگونه ناباروری را درمان کنند.

با این حال بهتر است که برای انجام بارداری های آزمایشگاهی و درمان ناباروری به پزشکانی مراجعه کنید که در این زمینه تخصص کافی را دارا هستند زیرا آنها می توانند به درستی شما را راهنمایی کرده و بهترین شیوه را در اختیارتان قرار خواهند داد.

با این شرایط بدون تردید می توانید نتیجه مطلوب را دریافت کرده و روند بارداری و فرزندآوری را بدون چالش و دغدغه به انجام برسانید.

درمان ناباروری با روش آی وی اف

درمان ناباروری با روش آی وی اف

درمان ناباروری با روش آی وی اف

پیشرفت علم و افزایش چشمگیر تجربه پزشکان باعث شده تا تمامی افرادی که با ناباروری مواجه هستند بدون دغدغه و نگرانی بتوانند عارضه پیش آمده را برطرف کرده و روند بچه دار شدن را کاملا طبیعی مانند سایر افراد تجربه خواهند کرد.

یکی از روش های مهم و کاربردی که امروزه در سراسر دنیا انجام می پذیرد لقاح آزمایشگاهی یا همان ای وی وف است.

متخصصان سعی دارد که هرگونه تخمک سالم و اسپرم فعال را از بدن افراد خارج کرده و با لقاح آزمایشگاهی نطفه تشکیل شده را نیز به مرحله رشد و تکامل برسانند.

در روند انجام آی وی اف مسئله مهم این است که مادر رحمی کاملاً سالم و پذیرای جنین دارد اما به دلیل شرایط به وجود آمده لقاح اولیه اتفاق نمی‌ افتد.

که این شرایط با کمک پزشکان در محیط آزمایشگاه انجام شده و نهایتاً پس از لقاح رویان را به درون رحم مادر انتقال می دهند و تمامی مراحل بارداری خیلی ساده و مشابه با سایر افراد طی میشود.

اما سوالی که در ذهن افراد به وجود می آید این است که آیا لقاح آزمایشگاهی روشی مناسب برای درمان ناباروری می باشد یا خیر.

قبل از هرچیز پزشکان سعی دارند علت بروز ناباروری را مشخص کرده و اگر متوجه شوند که هر دو فرد کاملا سالم هستند.

اما به دلایل مختلف تخمک و اسپرم های سالم و فعال با یکدیگر تماس ندارند می توانند این اقدام را در محیط آزمایشگاه انجام دهند، سپس رویان‌ های حاصل شده را به درون رحم انتقال داده تا روند بارداری به راحتی طی شود.

اما باید بدانید که پزشکان تنها در مراحلی آی وی اف مناسب می‌ دانند که تحرک اسپرم ها و وضعیت تخمک ها در حد نرمال و ایده آل نباشد.

اگر وضعیت رحم در حد نرمال باشد اما آزادسازی تخمک ها با نوسان و اختلال مواجه شود و یا پزشک تشخیص دهد که اسپرم ها توانایی و کیفیت کافی برای بارور کردن تخمک را ندارند در مراحل ابتدایی پزشکان برای درمان ناباروری از دارو درمانی استفاده می کنند که در اغلب موارد نتیجه مثبت حاصل میشود.

اما بحث اصلی در مورد آی وی اف این است که روش قطعی برای درمان ناباروری خواهد بود.

اگر پزشکان تمامی روش های درمانی را انجام داده باشند و نتیجه مناسب حاصل نشود به طور قطعی می توانند آی وی اف را چاره کار دانسته و خیلی راحت می‌ توانند ناباروری را به این واسطه درمان کنند.

سوالی که گاها در ذهن برخی از افراد به وجود آید این است که همه افراد با شرایط جسمانی مختلف می توانند آی وی اف را انجام دهند یا خیر.

روش‌ هایی مانند آی وی اف که نوعی فرایند آزمایشگاهی به شمار می‌ آید تنها برای برخی از افراد کاربردی می باشد و در صورت بروز مشکل در سلامت و کارایی تخمک و اسپرم ها مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر پزشک متوجه شود که علت اصلی ناباروری وجود بیماری ها و هرگونه ناهنجاری در ناحیه رحم است قطعا نتیجه مناسب را نخواهد داشت و حتی اگر این فرایند انجام شود در اواسط بارداری فرد با مشکلات زیادی مواجه میشود.

انجام روش آی وی اف مستلزم بررسی های بسیار دقیق است و پزشکان تمامی جوانب را در نظر می‌ گیرند تا به صورت قطعی مشخص کنند که آیا آی وی اف برای افراد مورد نظر گزینه مناسب می باشد یا خیر.

با این حال درمان ناباروری با روش آی وی اف فرایندی کاملاً تخصصی می باشد که غیر از متخصصان هیچ شخص دیگری نمی تواند در مورد این روش درمانی اظهار نظر کند.

بهتر است که برای درمان ناباروری از پزشک خود بخواهید که بهترین روش را در اختیار شما قرار دهند و اگر آی وی اف انتخاب پزشک باشد اطمینان داشته باشید که احتمال موفقیت آن بسیار زیاد است.

ای وی اف چگونه انجام میشود؟

ای وی اف چگونه انجام میشود؟

ای وی اف چگونه انجام میشود؟

گسترش علم باعث شده تا روش های درمانی نوین و کاربردی به راحتی در اختیار عموم افراد قرار بگیرد و تمامی کسانی که مطالعات خود را همه روزه ادامه می‌ دهند با روش های درمانی خاص مانند ivf تا حدودی آشنایی دارند.

اما مهمترین مسئله که ممکن است در ذهن افراد به وجود آید این است که آی وی اف چگونه انجام میشود و آیا برای سلامتی افراد خطراتی را به همراه دارد یا خیر.

به طور قطعی می‌ توان گفت که آی وی اف یکی از روش های درمانی موثر برای بهبود ناباروری می باشد که هیچگونه خطری برای سلامت افراد نداشته و در حد بسیار زیاد موفقیت خوبی را به همراه می آورد.

اما سوال این است که روند انجام آی وی اف چگونه می باشد و آیا فرد متحمل درد و آسیب های زیاد میشود یا خیر.

به طور قطعی می‌ توان گفت که یکی از روش های آسان برای درمان ناباروری استفاده از روشی به نام آی وی اف است که لقاح رویان و تشکیل آن در خارج از رحم و در محیط آزمایشگاه انجام شده و نهایتاً بلافاصله پس از رشد رویان آن را به رحم مادر انتقال می دهند.

روش آی وی اف فرایندی برگزیده در سراسر دنیا می باشد که به این واسطه بسیاری از ناباروری ها با دلایل مشخص و یا نا معلوم به سرانجام مثبت رسیده و تمامی افراد می‌ توانند فرزند آوری را با شیوه های آسان و طبیعی تجربه کنند.

با ما همراه باشید تا در این مطلب جزئیات تکمیلی را در مورد چگونگی انجام آی وی اف به شما ارائه دهیم تا سطح آگاهی خود را نسبت به این روش درمانی افزایش دهید.

اگر پزشکان و متخصصان تشخیص دهند که ای وی اف تنها چاره برای درمان ناباروری زوجین است به آنها اعلام می‌ کنند که باید تحت نظر متخصصان آزمایشات، چکاپ ها و معاینات دقیق را انجام دهند تا پزشکان متوجه شوند که آیا آی وی اف برای آنها نتیجه مثبت را به همراه دارد یا خیر.

در صورت مساعد بودن شرایط و وضعیت جسمانی زوجین پزشکان تخمک های فعال را در زمان آزاد سازی از رحم مادر خارج کرده و اسپرم های کاملا تازه را نیز از پدر دریافت نمایند سپس طی فرآیندهای آزمایشگاهی تخمک ها و اسپرم ها در مجاورت یکدیگر قرار داده میشوند و شرایط برای لقاح آنها فراهم خواهد شد.

اگر پس از مدت مشخص رویان مد نظر تشکیل شود و تقسیم سلولی اتفاق بیفتد پزشکان می توانند خیلی سریع آن را به رحم مادر انتقال دهند.

این فرآیند نیازی به انجام جراحی های خاص و پیشرفته و بستری در مراکز درمانی نخواهد داشت بلکه چنین روش‌ هایی حتی کلینیک ها و مطب ها نیز انجام میشود.

در کلیه موارد پزشکان با بیان مراقبت های الزامی به مادران به آنها آموزش می دهند که چگونه از سلامت خود محافظت نمایند.

پس از انتقال رویان به رحم مادر رشد طبیعی آن آغاز میشود و تا ۹ ماهه بارداری مادر اختلالات و عوارض جانبی را متحمل نخواهد شد و مانند سایر افراد تحت نظر متخصصان این دوره حساس را طی می کنند.

بانوانی که روند فرزند آوری را به صورت آی وی اف تجربه کنند هیچ تفاوتی با دیگر افراد نداشت و خیلی راحت می‌ توانند پس از طی کردن نه ماهگی بارداری جنین خود را به صورت زایمان طبیعی یا سزارین از رحم خارج کنند.

این نوزادان هیچ تفاوتی با سایر افراد نداشته با سلامت و صحت کامل به رشد خود ادامه می دهند.

شرایط آی وی اف چیست؟

شرایط آی وی اف چیست؟

شرایط آی وی اف چیست؟

یکی از روش های کاربردی و البته موثر برای کمک به باروری افراد فرایندی به نام آی وی اف است که متخصصان باید پیش از انجام این روش شرایط خاص را برای انجام این روش فراهم کرده تا با درصد موفقیت بالا بتوانند روند بارداری را به نتیجه برسانند.

طبق تحقیقات انجام شده شانس بارداری موفق با روش آی وی زمانی افزایش پیدا می کند که بانوان در شرایط کاملا ایده آل باشند و رحم پذیرای رویان باشد.

اما مسئله این است که پزشکان و متخصصان درصد موفقیت آی وی اف را برای زوجین حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد دانسته و کسانی که یک بارداری موفق را پشت سر گذاشته اند شانس بارداری بیشتری خواهند داشت.

اما باید بدانید که چندین راهکار مناسب برای افزایش شانس بارداری با آی وی اف وجود دارد که مهمترین آنها شرایطی است که پیش از انجام این لقاح انجام می پذیرد.

هر چه سن افراد برای انجام آی وی اف کمتر باشد شانس بارداری برای آنها افزایش پیدا می‌ کند.

البته باید بدانید که متخصصان پیش از هر کار سعی دارند شرایط را به حد مطلوب برسانند و با اصلاح سبک زندگی افراد و اصلاح تغذیه و داشتن وزن ایده آل می توانند آنها را به هدف نزدیک تر کنند.

پزشکان تناسب اندام را در باروری با آی وی اف بسیار مهم دانسته و معتقدند اگر افراد با اضافه وزن مواجه باشند ممکن است درصد پذیرش آی وی اف برای آنها تا حد چشمگیری کاهش پیدا کند.

از طرف دیگر مصرف انواع غذاهای مقوی بر روند باروری افراد اثرگذار بوده و به سلامت تخمک و اسپرم ها نیز کمک زیادی خواهد کرد.

پزشکان و متخصصان پیش از انجام فرآیند آی وی اف سعی دارند تا قوای جسمانی افراد را تقویت کرده تا در دوره کوتاه‌ مدت بتوانند تخمک ها و اسپرم فعال و کاملاً سالم را برداشت کنند.

پزشکان مصرف انواع خوراکی حاوی آنتی اکسیدان، ویتامین های خاص مانند ب ۱۲، ویتامین سی، سلنیوم، منگنز و کوآنزیم۱۰ را برای این افراد مناسب می‌ دانند و معتقدند که مصرف امگا۳ می‌ تواند به سلامت و آزادسازی بهتر تخمک ها کمک زیادی کند.

از دیگر شرایط مهم برای انجام آی وی اف این است که پزشکان وضعیت و سلامت رحم و لوله‌ های فالوپ را مورد بررسی قرار می‌ دهند و متوجه خواهند شد که شانس بارداری برای افراد چقدر است.

اگر مشکلاتی مانند آندومتریوز، تخمدان پلی کیستیک و عفونت در این بخش حساس وجود داشته باشد پزشکان سعی دارند تا ابتدا عارضه پیش آمده را برطرف کرده سپس رویان را به رحم مادر انتقال می‌ دهند تا هیچگونه اختلالی در لانه گزینی آن اتفاق نیفتد.

با این حال متخصصانی که در زمینه ناباروری فعالیت دارند اگر آی وی اف را برای شخصی مناسب بدانند پیش از انجام این لقاح آزمایشگاهی تمامی شرایط را فراهم کرده و هر گونه بیماری های زمینه ای را تحت کنترل در می آورند تا بتوانند با مراقبت ها و اقدامات قبل از عمل آی وی اف موثرترین و بهترین نتیجه را نیز دریافت نمایند.

پزشکان احتمال باردارشدن به واسطه آی وی اف را برای بانوان تا ۳۵ سال ۴۲ درصد دانسته و برای سنین کمتر این درصد افزایش پیدا می کند.

پس بهتر است که پیش از ۴۰ سالگی اقدامات لازم را جهت انجام آی وی اف انجام داده تا شرایط انجام این فرآیند را دارا باشید.

با این شیوه می توانید با یک یا دو بار انجام آی وی اف نتیجه دلخواهتان را کسب کنید و میزان نگرانی ها و ناراحتی های افراد نسبت به ناباروری پیش آمده تا حدی زیاد کاهش می یابد.

مراحل آی وی اف چیست؟

مراحل آی وی اف چیست؟

مراحل آی وی اف چیست؟

تمامی بانوان موظفند پیش از انجام فرزندآوری به پزشکان و متخصصان مراجعه کنند تا بتوانند شرایط جسمانی مناسب را برای این دوره حساس فراهم سازند.

اما در مواردی ممکن است افراد بعد از یکسال انجام روابط پی‌ در پی متوجه شوند که بارداری اتفاق نیفتاده و این امر برای آنها نگران کننده می باشد.

در چنین شرایطی پزشکان و متخصصان سعی دارند تا با انجام آزمایشات و معاینات کلیدی متوجه شود که آیا فرد با ناباروری مواجه است یا خیر که اگر شرایط این طور باشد روش هایی مانند آی وی اف را برای آنها در نظر می گیرند.

به طور کلی باید بدانید که آی وی اف به دلیل آسیب در بخش‌ های مختلف رحم انجام میشود و تعداد کم و یا بی تحرکی اسپرم ها و هرگونه اختلال در تخمک گذاری باعث میشود تا پزشکان روشی مانند آی وی اف را انجام دهند.

البته ناهنجاری های ژنتیکی، آندومتریوز و ناباروری به علل نامعلوم نیز می‌ تواند از دلایل اصلی جهت انتخاب این روش باروری باشد.

اما سوال اینجاست که مراحل انجام آی وی اف چگونه طی میشود و نتیجه مناسب را برای زوجین به همراه دارد یا خیر.

در ابتدای راه و زمانی که پزشکان عمل آی وی اف را فرایند مناسب برای بهبود ناباروری می دانند چند آزمایش انجام میشود تا متوجه شوند که سطح هورمون ها و ویتامین های موجود در بدن شخص در چه حد است و البته طی آزمایشات مختلف متوجه خواهند شد که تحرک تخمک ها و نحوه و زمان آزادسازی آنها چقدر طول می کشد.

پس از آنکه پزشکان از سلامت تخمک ها مطمئن شدند سعی دارند تا با بررسی تعداد و وضعیت اسپرم ها از سلامت و کارایی این عنصر حیاتی نیز مطمئن شوند تا بدانند که آیا لقاح آزمایشگاهی آنها به نتیجه مناسب می رسد یا خیر.

پس از آن پزشکان و متخصصان در دوره های مناسب مصرف داروهای محرک و تقویتی را برای افراد الزامی دانسته تا با تحریک پذیری بیشتر تخمک و اسپرم ها بتوانند این دو عضو اصلی را با کیفیت بالاتر برداشت کنند، پزشکان پس از تخمک گیری نمونه اسپرم را دریافت کرده و لقاح آزمایشگاهی انجام میشود و شرایط برای رشد رویان فراهم خواهد شد تا نهایتاً تقسیم سلولی اتفاق بیفتد.

توجه داشته باشید که انتقال رویان به رحم مادر فرآیندی پیچیده و سخت نخواهد بود و متخصصان این انتقال را خیلی راحت به رحم مادر انجام می دهند که معمولاً بدون درد و آسیب انجام می پذیرد.

اما مسئله مهم این است که تعداد رویان از قبل مشخص بوده و پزشکان می‌ توانند حتی به جای یک رویان چند جنین را به رحم مادر انتقال دهند.

با گذر زمان و تحت نظر بودن مادر فرایند لانه گزینی انجام میشود البته در چنین مواردی احتمال چند قلو زایی هم افزایش پیدا می‌ کند و این افراد باید تا پایان دوران بارداری تحت نظر متخصصان از سلامت خود و جنین محافظت نمایند.

در روند انجام مراحل مختلف برای آی وی اف مواردی مانند سن مادر، علت ناباروری، سبک زندگی و نحوه انجام آن بسیار مهم به شمار می آید و تمامی موارد بر موفقیت این روش درمانی اثرگذار خواهد بود.

توجه داشته باشید که تمامی مراحل برای انجام آی وی اف باید با دقت و جزئیات کامل انجام شود تا نهایتا نتیجه مناسب حاصل شود.

با این شرایط امید افراد از بین نرفته و هزینه‌ هایی که صرف میشود به هدر نخواهد رفت و البته افراد می‌ توانند با روحیه بسیار زیاد روند باروری و فرزند آوری را تجربه کنند.

نحوه انتقال جنین در آی وی اف

نحوه انتقال جنین در آی وی اف

نحوه انتقال جنین در آی وی اف

همان طور که گفته شد یکی از روش های موثر برای درمان ناباروری روشی به نام آی وی اف است که معمولاً به دلیل آسیب و انسداد در لوله های رحم و یا چسبندگی های لگنی و هرگونه اختلالات شدید در این عضو پزشکان مجبور میشوند تا روش آی وی اف انجام داده و نهایتاً تخمک بارور شده را با روش‌ های دقیق به رحم مادر انتقال می دهند.

اما اینکه نحوه انتقال جنین در روش آی وی اف به چه شکل است سوال عموم بانوانی است که تحت درمان قرار می‌ گیرند.

پزشکان و متخصصان پیش از آنکه روش آی وی اف را انجام دهند سعی دارند تا هرگونه بیماری های زمینه ای را بررسی کرده و اگر عضو حساسی مانند رحم با آسیب مواجه باشد سعی دارند تا مشکلات پیش آمده را برطرف سازند به گونه‌ ای که حتی هیچگونه عفونتی در این بخش باقی نماند و کلیه آسیب ها و بیماری ها مانند آندومتریوز، تنبلی تخمدان و سایر عوامل موثر بر ناباروری را درمان خواهند کرد.

در چنین شرایطی تخمک‌ های بسیار قوی و فعال از رحم مادر خارج میشوند و طی لقاح با اسپرم رویان متولد خواهد شد.

پزشکان و متخصصان انجام لقاح آزمایشگاهی و انتقال آن را به رحم مادر بسیار حساس و مهم دانسته و معتقدند که هیچ نقصی نباید در این فرایند انجام پذیرد.

یکی از مهمترین مراحل برای انتقال جنین در روش آی وی اف این است که پزشکان سایز آندومتر را بررسی کرده تا متوجه شوند که آیا وضعیت رحم در حد ایده آل می باشد یا خیر، پس از آن اگر تخمک بارور شده فریز شده باشد یخ زدایی میشود و ۲ تا ۳ روز قبل از شروع قاعدگی برای عمل آماده خواهند شد.

پزشکان معتقدند که پیش از انتقال جنین به رحم مادر از مصرف انواع قند و شیرین کننده های مصنوعی خودداری کنید و بهتر است که از خوراکی های مقوی و انواع پروتئین استفاده نمایید.

توجه داشته باشید که برای انتقال جنین به رحم مادر در روش آی وی اف تا چند روز پیش از انتقال رویان مصرف انواع سیگار و الکل ممنوع بوده و محدود کردن مصرف کافئین به سلامت رویان کمک زیادی خواهد کرد.

پزشکان به وسیله دستگاه مخصوص از طریق دهانه رحم رویان را به رحم انتقال می دهند و صبر می کنند تا شرایط لازم برای لانه گزینی فراهم شود.

توجه داشته باشید که در این مرحله فقط رویان زنده و فعال به رحم انتقال پیدا می کند و متخصصان تاکید دارند که مادر باید مراقبت های قبل و بعد از انتقال جنین را به طور دقیق انجام دهد.

بهتر است که در چنین شرایطی مادر وضعیت روحی و روانی آرامی داشته باشد و با خواب مناسب قبل از انتقال جنین می تواند شرایط را برای انتقال آسان و کاربردی فراهم سازد.

همچنین باید بدانید که مصرف انواع خوراکی های سالم و مقوی می تواند به زنده ماندن رویان در رحم مادر کمک کند، تمامی این مراحل در انتقال جنین بسیار مهم بوده و هر کدام نقشی کلیدی بر نتیجه مثبت اعمال خواهند کرد.

در مرحله انتقال جنین در روش آی وی اف مهم است که رحم وضعیت کاملا مناسبی داشته باشد و البته پزشکان باید با توجه به مهارت و تخصص زیادی که دارند این مرحله حساس را به درستی به انجام رسانده تا همواره سلامت رویان حفظ شود و لانه گزینی جنین خیلی سریع انجام میشود و روند باروری به صورت طبیعی ادامه پیدا می کند.

به همین دلیل است که متخصصان مهمترین بخش انجام آی وی اف را انتقال جنین به رحم دانسته و معتقدند که هیچ گونه خطایی نباید در این مرحله مهم اتفاق بیفتد.

تفاوت بین آی وی اف و آی یو آی

تفاوت بین آی وی اف و آی یو آی

تفاوت بین آی وی اف و آی یو آی

اگر بنا به دلایل مختلف پزشکان تشخیص دهند که فردی با ناباروری مواجه است قطعاً با تشویش و نگرانی مواجه شده و سعی دارند تا در سنین باروری هستند از روش های مناسب استفاده کرده تا فرزند آوری را تجربه کنند.

پزشکان و متخصصان در مواردی روش های مختلف مانند آی وی اف و آی یو آی را برای افراد مناسب می‌ دانند اما تفاوتی در عملکرد این دو روش وجود دارد و هر کدام برای افراد با شرایط جسمانی خاصی مناسب هستند.

سوال عموم افراد این است که آی وی اف و آی یو آی چه تفاوتی با یکدیگر دارند و آیا تمامی افراد با وجود ناباروری به دلایل مختلف می‌ توانند از این روش ها استفاده کنند یا خیر.

مسئله مهم این است که روند باروری با هر شیوه‌ ای که انجام شود نهایتا یک نتیجه را به همراه دارد و می‌ تواند درمان مناسبی برای ناباروری باشد.

اما تفاوت بسیار چشمگیری که در آی یو آی و آی وی اف وجود دارد این است که پزشکان و متخصصان برای انجام آی وی اف تخمک ها و اسپرم ها را جداگانه از محل تولید خارج کرده و در محیط آزمایشگاه با یکدیگر ترکیب می‌ کنند تا لقاح به صورت مصنوعی انجام شود.

اما برای انجام آی یو آی پزشکان سعی دارند تا اسپرم ها را از طریق لوله های مختلف وارد رحم کرده و با شیوه های مصنوعی به تخمک ها می رسانند، در این شیوه لقاح در رحم اتفاق می‌ افتد اما ممکن است برای انتقال اسپرم از روش های کمکی استفاده شود.

شاید این سوال به وجود آید که آیی یو آی بهتر است یا آی وی اف، به طور قطع باید بدانید که هر دو روش فرایندی مناسب برای درمان ناباروری هستند و نمی‌ توان گفت کدام یک از دیگری بهتر است.

پزشکان و متخصصان بر اساس وضعیت جسمانی مراجعین و نوع آسیب های پیش آمده متوجه خواهند شد که کدام روش برای درمان ناباروری آنها مناسب است، معمولاً انجام فرآیند آی یو آی کمی آسان‌ تر می‌ باشد زیرا تخمک گذاری به حالت طبیعی اتفاق افتاده و تنها انتقال اسپرم به صورت دستی و آزمایشگاهی انجام میشود.

اما روش آی وی اف کمی پیچیده تر خواهد بود و متخصصان باید زمان و هزینه بیشتری را صرف انجام لقاح مصنوعی کنند و خارج کردن تخمک و اسپرم ها و نهایتاً لقاح آن دو با یکدیگر در محیط آزمایشگاه مستلزم تخصص بیشتری می باشد و پزشکان سعی دارند که هر طور شده روند ناباروری را درمان کرده و افراد را از نگرانی و تشویش نجات دهند.

در حال حاضر با تفاوت اصلی آی وی اف و آی یو آی آشنا شدید اما باید بدانید که هر کدام از آنها برای درمان ناباروری اشخاص خاص مناسب هستند.

در موارد بسیار زیادی نتیجه مناسب از هر دو روش دریافت شده است و به همین دلیل است که در سراسر دنیا امروزه روش های مانند آی وی اف و آی یو آی فرایندی مناسب با موفقیت زیاد برای درمان ناباروری هستند و پزشکان می توانند طبق تشخیص خود بهترین روش را برای بیماران انتخاب کرده و با انجام درست آنها در شرایط ایده آل نتیجه مناسب را برای مراجعین فراهم سازند.

توجه داشته باشید که تفاوت های گفته شده درباره آی وی اف و آی یو آی بسیار کلیدی و مهم است و وجه تمایز این دو روش با یکدیگر خواهد بود، البته هر کدام از آنها باید تحت شرایطی خاص انجام شوند و مراقبت های قبل و بعد از آنها کمی با یکدیگر متفاوت است.

تفاوت بین آی وی اف و میکرواینجکشن

یکی از مشکلات شایع که جامعه بشری امروزه با آن مواجه است عدم باروری به دلایل شناخته شده و گاها نامعلوم خواهد بود، البته پیشرفت علم باعث شده تا پزشکان و متخصصان به روش های تخصصی و کاربردی دست پیدا کرده و می‌ توانند با تکنیک های بسیار موثر هرگونه ناباروری را درمان کنند.

یکی از مهم ترین و کاربردی ترین روش هایی که برای بهبود ناباروری انجام میشود آی وی اف نامگذاری شده که در این شرایط پزشکان فعالیت های تخصصی را بر تخمک ها و اسپرم ها انجام داده تا بتوانند رویانی کاملاً سالم را فراهم سازند.

یکی دیگر از روش های موثر برای درمان ناباروری میکرواینجکشن نام دارد که روشی مشابه با آی وی اف بوده و تفاوتی کوچک با یکدیگر دارند، قبل از هر چیز باید بدانید که تفاوت بین این روش ها نکته ای بسیار مهم است اما مهمتر از آن این است که روش های درمان ناباروری باید تحت شرایطی خاص انجام شوند تا بهترین نتیجه حاصل شود.

درصد موفقیت باروری به واسطه آی وی اف و میکرواینجکشن در سطح بسیار بالایی می باشد و امروزه متخصصان زیادی در سراسر دنیا این دو روش را فرایندی کاربردی و کم خطر دانسته و معتقدند که درمان مناسب و البته قطعی برای ناباروری خواهد بود.

با بیان ساده تر برای شما شرح خواهیم داد که آی وی اف چیست و میکرواینجکشن چگونه انجام میشود، در فرایند آی وی اف متخصصان تخمک ها و اسپرم ها را به صورت جداگانه در ظروف مخصوص قرار داده و هنگام لقاح این دو عنصر اصلی را کنار یکدیگر قرار می دهند.

اما در فرایند میکرواینجکشن اسپرم ها به صورت مستقیم وارد تخمک شده تا باروری اتفاق بیفتد، در اصل از هر دو روش یک نتیجه به دست می‌ آید اما اینکه کدام یک برای شخص موثرتر است طبق نظر پزشکان انجام می پذیرد.

گاها اسپرم ها آنقدر کم تحرک و غیرفعال هستند که نیاز است به صورت آزمایشگاهی و مستقیماً وارد تخمک شوند و بارداری با این روش اتفاق بیفتد، در مواردی پزشکان تخمک ها و اسپرم ها را کاملاً سالم می دانند و مشکل آنها را تنها آسیب‌ های موجود در ناحیه رحم دانسته و معتقدند که اگر اسپرم و تخمک در کنار یکدیگر قرار بگیرند لقاح بین این دو به سرعت و به صورت طبیعی اتفاق خواهد افتاد و نیازی به انجام فعالیت‌ های اضافه نخواهند داشت.

اما در مواردی تخمک و اسپرم کارایی مناسب را ندارند و هر چقدر که شرایط و روش هایی مانند ivf انجام شود ممکن است با شکست مواجه شده و منجر به ناامیدی و نگرانی بیشتر مراجعین خواهد شد.

به همین دلیل پزشکان درصد خطا و ناامیدی را تا حد زیادی کاهش داده و سعی دارند که با روش‌ های خاص و تخصصی و با به کارگیری ابزارهای پیشرفته اسپرم ها را به درون تخمک انتقال دهند، با انجام این روش شانس باروری تخمک تا حد زیادی افزایش پیدا می‌ کند و مابقی فرایند دقیقاً مشابه با آی وی اف انجام میشود و به واسطه وسیله ای خاص و از طریق دهانه رحم رویان تشکیل شده به رحم مادر انتقال می یابد.

در هر صورت این پزشکان و متخصصان هستند که برای درمان ناباروری ابتدا وضعیت بیمار را بررسی کرده تا متوجه شوند کدام روش آنها را سریع تر به نتیجه مناسب می رساند، بهتر است که به نظر و تشخیص پزشک خود اعتماد کرده و اجازه دهید تا روش های درمانی را مطابق با تشخیص خود انجام دهند، قطعاً هدف پزشکان این است که ناباروری درمان شود و نتیجه مناسب در مراحل ابتدایی درمان حاصل شود.

چگونه بارداری از طریق آی وی اف ممکن میشود؟

همانطور که می دانید بروز ناباروری برای افراد امری ناخوشایند و نگران کننده است و سعی دارند تا زمانی که در سنین باروری هستند این عارضه را درمان کنند.

امروزه پزشکان و متخصصان روش های کاربردی مانند آی وی اف را برای درمان ناباروری مناسب دانسته و معتقدند که اگر شرایط برای انجام این نوع لقاح فراهم باشد قطعاً نتیجه مناسب در دفعات اولیه حاصل میشود.

اما مسئله مهم این است که چگونه بارداری با آی وی اف امکان پذیر خواهد شد، پزشکان و متخصصان طی بررسی ها و چکاپ ها متوجه خواهند شد که علت بروز ناباروری چیست و کدام مشکل می تواند مانع لقاح طبیعی اسپرم و تخمک شود.

اگر مشکلی ایجاد شده مربوط به بیماری و ناهنجاری های رحمی باشد آی وی اف روشی مناسب به شمار آمده که به طور قطعی ناباروری را بهبود می بخشد و در این میان پزشکان تلاش می‌ کنند تا اسپرم ها و تخمک های کاملاً سالم و فعال را از بدن بانوان و آقایان جداسازی کرده و به واسطه یک لقاح آزمایشگاهی تخمک را بارور می کنند.

پس از آن شرایط برای انتقال آنها باید به طور کامل فراهم باشد، در چه شرایطی پزشکان تمامی تلاش خود را به کار گرفته تا وضعیت رحم را به حد ایده آل برسانند و اگر مشکل و عارضه ای در این بخش وجود داشته باشد باید به صورت قطعی درمان شود در غیر این صورت سلامت رویان به خطر افتاده و ممکن است رشد طبیعی آن ادامه پیدا نکند.

اما بارداری از طریق آی وی اف زمانی ممکن است که لقاح در آزمایشگاه به درستی اتفاق بیفتد و مراحل انتقال آن به رحم مادر بدون نقص انجام شود، این شرایط زمانی فراهم میشود که پزشکان تخصص و تبحر کافی را در لقاح آزمایشگاهی داشته باشند و تمامی شرایط ایده‌ آل را برای انتقال آن به رحم فراهم سازند.

پزشکان سعی دارند تا رویان را از طریق دهانه رحم و با شیوه های درست و بدون خطا بر رحم انتقال دهند و مراقبت های مهم انجام میشود تا زمانی که لانه گزینی بدون خطا انجام پذیرد، پس از آن میزان حساسیت ها کمتر میشود زیرا لانه گزینی آغاز رشد رویان بوده و خیلی سریع مراحل تکمیل خود را آغاز می کند، البته متخصصان چکاپ ها و معاینات بین دوره را الزامی دانسته و تمامی تلاش خود را به کار می‌ گیرند تا این روند به نتیجه اصلی برسد.

اما مسئله مهم که باید بدانید این است که لقاح آزمایشگاهی تخمک و اسپرم ها در شرایط خاصی انجام میشود و اگر نیاز باشد اصلاحاتی بر ناحیه رحم اتفاق بیفتد تخمک لقاح یافته در حالت فریز قرار می گیرد تا با این روش به زنده ماندن آن کمک کنند، پس از آن تخمک یخ زدایی شده و به رحم انتقال پیدا می کند.

در واقع فرایند آی وی اف روش درمانی چندان پیچیده ای نخواهد بود و با استفاده از تجهیزات پیشرفته و تبحر و تجربه پزشکان این روش به درستی انجام می پذیرد و نتیجه ای را که انتظار دارید بدست خواهید آورد.