فهرست مطالب

محصولات پیشنهادی پونیک دارو

دیگرمقالات پونیک دارو

لکه بینی در بارداری

لکه بینی در بارداری

یکی از حساس‌ ترین موقعیت ها برای بانوان روند بارداری می باشد که پزشکان و متخصصان به تمامی بانوان توصیه دارند که این روزهای حساس را با سلامت پشت سر گذاشته و بیش از قبل از سلامت خود محافظت نمایند.

یکی از مواردی که ممکن است در دوره های مختلف بارداری اتفاق بیفتد لکه بینی می باشد که معمولاً در دوره‌ های اولیه و ماه های اول چندان خطرناک نخواهد بود.

اما باید بدانید که ادامه دار شدن لکه بینی می تواند نشانه ای از آسیب های داخلی باشد و در صورت ادامه دار شدن باید حتماً بررسی گردد.

به طور کلی لکه بینی به معنی خونریزی های بسیار خفیف از ناحیه واژن است که معمولا با رنگ های قهوه ای، صورتی یا شبیه به لکه های قاعدگی دیده میشود.

بروز لکه بینی در بارداری قطعاً برای مادر نگران کننده است و سعی دارند علت بروز این عارضه را نیز به طور قطع پیدا کنند.

در موارد بسیار زیاد زمانی که بانوان با بروز لکه بینی در بارداری به پزشک مراجعه می‌ کنند متخصصان با استفاده از سونوگرافی و معاینات داخلی تشخیص می دهند که این عارضه به دلیل تغییرات جسمانی اتفاق می‌ افتد و هیچ گونه خطری برای سلامت مادر و جنین به همراه نخواهد داشت.

در اغلب موارد خونریزی های کوتاه مدت نگران کننده نیستند و خیلی راحت می توانید از سلامت خود محافظت نمایید تا این دوره کوتاه مدت به پایان برسد.

اما مسئله این است که تفاوت لکه بینی در ماه های مختلف بارداری بستگی به شرایطی مادر دارد.

در ادامه مطلب انواع لکه بینی و علت بروز آنها را در ماه های مختلف بارداری برای شما شرح خواهیم داد تا با آگاهی بیشتر و بدون ترس در صورت مواجهه با این عارضه از سلامت خود محافظت کرده و آرامش خود را حفظ کنید.

همواره باید بدانید که بیش از نیمی از بانوان در دوره بارداری ممکن است لکه بینی را در ماه های مختلف تجربه کنند.

معمولاً این لکه بینی ها اگر در مدت کوتاه اتفاق بیفتد خطرناک نیست اما در ماه‌ های بالاتر ممکن است نشانه‌ ای از عارضه جدی باشد و باید حتما لکه بینی را هر چند خفیف با پزشک خود در میان گذاشت.

تا متخصصان بتوانند با بررسی های دقیق تر متوجه شوند که این عارضه بی خطر است یا ممکن است برای سلامت مادر و جنین خطر آفرین باشد.

همانطور که گفته شد در اغلب موارد لکه بینی در بارداری خطرناک نیست اما اگر متوجه میشوید که در کنار لکه بینی ضعف های شدید و یا بی حالی را تجربه می کنید یا این عارضه با تب همراه است باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

معمولاً لکه بینی در حدی است که بانوان نیازی به نوار بهداشتی و پد مخصوص نخواهند داشت.

اما اگر متوجه میشوید که به لوازم بهداشتی احتیاج دارید باید بدانید که لکه بینی در حد زیادی رخ داده و باید با پزشک مطرح کنید.

اگر لکه بینی با درد شکم و کمر همراه است باید بدانید که این نوع لکه بینی غیر طبیعی می باشد و نباید نسبت به آن بی توجه باشید.

لکه بینی در بارداری

لکه بینی در بارداری

با این شرایط بهتر است به پزشک مراجعه کرده و تمامی علائم را با آنها در میان بگذارید و اگر خطری سلامتی شما را تهدید کند پزشکان خیلی سریع می توانند از آسیب های احتمالی جلوگیری کنند.

باید بدانید که هر عارضه غیر طبیعی و غیر معمول در بدن می تواند نشانه ای از آسیب داخلی باشد و اگر در دوره های مختلف بارداری اتفاق بیفتد معمولا ماه ها و هفته های اولیه از نظر پزشکان کاملاً طبیعی باشد اما این عارضه در ماه‌ های بالاتر کمی نگران کننده است.

بهتر است در دوره بارداری به خوبی از سلامت خود محافظت کرده و از انجام فعالیت های غیر ضروری خودداری کنید تا هرگز چنین آسیب‌ هایی را به همراه نگرانی تجربه نکنید.

لکه بینی برای بانوان ممکن است کمی طبیعی به نظر برسد اما در موارد زیاد می تواند نشانه ای از خطرات جدی باشد.

لکه بینی در ماه اول بارداری

لکه بینی در ماه اول بارداری

لکه بینی در ماه اول بارداری

بسیاری از بانوان ممکن است در ماه اول بارداری به درستی تشخیص ندهند که آیا روند باروری تخمک برای آنها اتفاق افتاده است یا خیر.

برخی از بانوان در این دوره لکه بینی را در حد جزئی تجربه می‌ کنند و ممکن است برای آنها این سوال به وجود آید که این لکه بینی مربوط به لانه گزینی است یا روند قاعدگی تکرار میشود.

مسئله مهم این است که اگر از وجود بارداری اطمینان حاصل کرده اید و لکه بینی رخ می دهد معمولا نشانه ای از مشکلات خاص و حاد نخواهد بود اما پزشکان توصیه دارند که حتما این عارضه باید بررسی شود زیرا در مواردی ممکن است لکه بینی شدت گرفته و نهایتاً ناشی از بارداری خارج از رحم باشد.

در مواردی پزشکان لکه بینی های شدید در ماه اول بارداری را طبیعی می دانند اما به بانوان توصیه می کنند که نسبت به این لکه بینی ها بی اهمیت نباشند.

اگر لکه بینی تنها برای چند دفعه و یا در مدت کوتاه رخ می‌ دهد معمولا امری نگران کننده نخواهد بود اما اگر متوجه میشوید که لکه بینی برای روزهای پی در پی ادامه دارد و با درد و علائم خاص همراه است باید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

زیرا این نوع لکه بینی ها طبیعی نبوده و نشانه‌ ای از مشکلات داخلی و هرگونه فعالیت غیر طبیعی رحم می باشد.

حتما می دانید که بارداری خارج از رحم و یا سقط جنین برای بانوان دردسر، آسیب و درد زیادی را به همراه دارد و ممکن است در مواردی فرد مشکلات مختلف را به دنبال آن را تجربه کند.

به محض مشاهده لکه بینی در ماه اول بهتر است برای پیشگیری از آسیب های شدید تر به پزشک مراجعه نمایید تا هر کدام از احتمالات پیش آمده هر چه سریع تر بررسی و برطرف شود.

یکی از مهمترین نکاتی که در مورد ماه اول بارداری باید بدانید این است که تخمک بارور شده حدود ۶ تا ۱۲ روز بعد از تخمک گذاری اقدام به لانه گزینی می کند و در مواردی پزشکان لانه گزینی را با خونریزی های خفیف اما قهوه ای رنگ همراه دانسته و معتقد در که در کنار آن فرد ممکن است حساسیت سینه ها و گرفتگی عضلات را تجربه کند.

اگر پس از انجام تست های خانگی متوجه بارداری خود میشوید و حتی در دوره های اولیه و ماه اول لکه بینی را تجربه می کنید به احتمال خیلی زیاد لکه ها مربوط به لانه گزینی هستند و نباید از این بابت نگران باشید.

توجه داشته باشید که لکه بینی بر اثر لانه گزینی خطری برای مادر و جنین ندارد و فرآیندی کاملا طبیعی به شمار می‌ آید اما لکه بینی ها در ماه اول زمانی خطرناک میشود که پزشک تشخیص دهد حاملگی خارج از رحم اتفاق افتاده است.

این شرایط معمولا زمانی اتفاق می‌ افتد که تخمک های بارور شده در لوله های فالوپ به دام افتاده و در همانجا روند رشد خود را آغاز می‌ کنند، با ادامه دار شدن این فرآیند قطعاً لکه بینی های پیوسته، درد و مشکلات جانبی را به همراه خواهد داشت.

در مواردی ممکن است ضمن آغاز بارداری دهانه رحم کمی تحریک پذیر شود و به دنبال آن هنگام روابط جنسی به دلیل آسیب به مویرگ های ناحیه واژن فرد کمی خونریزی یا لکه بینی را تجربه می کند.

البته گاها لکه بینی ها در ماه اول بارداری ممکن است نشات گرفته از معاینات لگنی باشد که معمولاً این لکه بینی ها خطری برای مادر و جنین نخواهد داشت.

برخی افراد با بروز عفونت در واژن و یا بروز تبخال خونریزی های پیوسته اما محدود را تجربه می کنند با این حال باید بدانید که لکه بینی در دوره اول بارداری چندان خطرناک نیست مگر آنکه پزشک تشخیص دهد فرد در معرض آسیب هایی مانند سقط جنین و یا بارداری خارج از رحم قرار دارد.

برخی از بانوان ممکن است به دلیل وجود پولیپ دهانه رحم در روند بارداری دچار خونریزی شوند اما این خونریزی ها معمولا محدود هستند و خطرناک نخواهند بود.

توجه داشته باشید که خونریزی در ماه اول بارداری برای بانوان امری شایع است و ممکن است خطری سلامت شخصی را تهدید نکند.

اما نباید نسبت به این عارضه بی تفاوت باشید و بهتر است اگر لکه بینی برای مدت دو تا سه روز ادامه پیدا می کند حتما با پزشک خود در میان گذاشته تا بررسی‌ های تکمیلی تر انجام پذیرد.

با این شرایط هرگونه خطر احتمالی که سلامت مادر و جنین را تهدید کند خیلی سریع شناسایی شده و متخصصان فرصت کافی برای برطرف کردن آسیب پیش آمده را خواهند داشت.

لکه بینی در ماه دوم بارداری

لکه بینی در ماه دوم بارداری

لکه بینی در ماه دوم بارداری

به محض آغاز باوری تخمک ها اولین تغییری که در بدن بانوان اتفاق می‌ افتد قطع دوره قاعدگی تا پایان بارداری خواهد بود، اما ممکن است در دوره‌ های مختلف بانوان خونریزی و لکه بینی را تجربه کنند.

به طور کلی در ماه های اولیه لکه بینی عادی است و برای بسیاری از بانوان رخ می دهد، این لکه بینی ها زمانی نگران‌ کننده میشوند که فرد وارد ماه دوم و سوم بارداری می گردد و ممکن است برای بانوان کمی نگران کننده به نظر برسد.

با این حال لکه بینی در هر سنی از بارداری مسئله مهمی است که باید حتماً توسط پزشکان متخصص بررسی شود.

در این مطلب چند عامل مهم و تاثیرگذار بر خونریزی و لکه بینی ماه دوم بارداری را برای شما بازگو خواهیم کرد تا با آگاهی بیشتر بدانید که در این موقعیت باید چگونه از سلامت خود محافظت کنید.

گاها لکه بینی در ماه دوم بارداری بر اثر وجود جفت سرراهی اتفاق بیفتد، معمولاً جفت باید در قسمت های مختلف رحم قرار بگیرد و در موارد نادر زمانی که جفت سرراهی در نیمه پایینی رحم قرار می گیرد ممکن است لکه بینی بروز پیدا کند.

زمانی که جفت در قسمت پایینی دهانه رحم باشد منجر به مسدود شدن این بخش از رحم شده و ممکن است با تحرکات بیشتر یا تغییراتی که در بدن مادر رخ می دهد خونریزی خفیف را تجربه کنند‌ معمولاً جفت سرراهی علائمی خاصی ندارد اما فرد گاها خونریزی های بدون درد را تجربه خواهد کرد.

البته وجود جفت سرراهی در ماه های اولیه خطرآفرین نیست اما در ماه های بالاتر بانوان باید خیلی حساس تر از سلامت خود محافظت کنند تا خطرات جانبی آن را متحمل نشود.

خونریزی و لکه بینی در دوره بارداری به ویژه در ماه دوم و سوم به دلیل آسیب هایی است که به جفت وارد میشود، معمولاً جفت هنگام زایمان و در هفته‌ های آخر بارداری از جای خود جدا میشود.

اگر در ماه دوم و سوم این اتفاق بیفتد خونریزی بسیار زیادی را به همراه داشته و ممکن است لکه بینی های طولانی مدت را تجربه کنید.

توجه داشته باشید لکه بینی که بر اثر جدا شدن زودرس جفت اتفاق می‌ افتد خطرات و عواقب بسیار زیادی را برای مادر و جنین به همراه خواهد داشت.

این لکه بینی ها معمولا با دردهای بسیار زیاد و انقباضات رحمی همراه است و بسیاری از پزشکان افزایش ضربان قلب جنین را در چنین شرایطی تایید کنند.

پزشکانی که در زمینه زنان و زایمان فعالیت دارند معتقدند که خونریزی و لکه بینی در بارداری نامعقول است و باید بررسی شود.

اما طی تحقیقات انجام شده لکه بینی که برای لانه گزینی اتفاق می‌ افتد بسیار محدود است و تنها یک یا دو مرتبه آن را مشاهده می کنید، اما لکه بینی در ماه‌ های بالاتر بارداری کاملا غیر عادی بوده و نشانه‌ ای از آسیب های داخل خواهد بود.

پزشکان توصیه دارند که اگر با همچین شرایطی مواجه هستید برای بررسی سلامت جنین، موقعیت جفت و سلامت رحم حتما به پزشک مراجعه نمایید.

بهتر است که در چنین شرایطی حتی اگر لکه بینی را در حد بسیار جزئی تجربه می کنید حتما با پزشک خود مطرح کنید زیرا اگر لکه بینی ها با درد و مشکلات دیگر همراه باشد به طور قطعی نشانه ای از آسیب های داخلی خواهد بود.

اگر پس از مشاهده لکه بینی سریعا و در زمان مناسب به پزشک مراجعه کنید متخصصان خیلی راحت تر می توانند اقدامات لازم را برای پیشگیری از عوارض جدی انجام دهند.

اما با فوت وقت ممکن است برای درمان و بهبود عارضه پیش آمده زمان طلایی را از دست داده باشید و با این شرایط سلامت شما و جنین با خطرات بسیار زیادی مواجه خواهد شد.

برخی از عوارض در این شرایط جبران ناپذیر هستند و پزشکان راهی جز حفظ سلامت مادر نخواهند داشت، این لکه بینی ها معمولا نشانه ای از عوارض داخلی است که باید پیش از آنکه دیر شود به آنها رسیدگی نمایید.

رنگ بندی لکه بینی در بارداری

رنگ بندی لکه بینی در بارداری

رنگ بندی لکه بینی در بارداری

یکی از مشکلات شایع که ممکن است در دوره های مختلف بارداری اتفاق بیفتد لکه بینی می باشد که پزشکان بر اساس شدت، رنگ و نوعی که دارند آنها را طبقه بندی کرده و معتقدند هر کدام می‌ تواند نشانه‌ ای از عوارض داخلی باشد.

رنگ لکه هایی که در بارداری مشاهده می کنید با توجه به زمانی که طول می کشد که خون از بدن خارج شود متفاوت و متغیر است.

به عنوان مثال اگر رنگ لکه هایی که مشاهده می کنید بسیار تیره و قرمز باشد نشان دهنده خون کاملا تازه است که بلافاصله از واژن خارج میشود.

صورتی و نارنجی بودن این لکه ها نشان می دهد که مقداری از مخاط و یا ترشحات دهانه رحم با این قطره های خون آمیخته شده و باعث تغییر رنگ لکه ها میشود.

نوع دیگری از لک ها را با رنگ قهوه ای می شناسند که معمولاً به دلیل باقی ماندن خون در رحم و خارج شدن دیرهنگام آن از واژن این لکه ها به رنگ قهوه ای دیده میشوند، به عنوان مثال باید بدانید که لکه های قهوه ای به دلیل اکسید شدن با این ظاهر دیده خواهند شد.

لکه هایی که در هنگام لانه گزینی جنین در رحم مشاهده میشوند رنگ قهوه ای تیره دارند و این امر نشان می‌ دهد که روند قاعدگی به تاخیر افتاده و لکه های بسیار محدود را در ماه اول مشاهده خواهید کرد.

حجم خونی که از واژن خارج میشود برای مدت طولانی در رحم باقی مانده و با خروج دیر هنگام آن لکه را با رنگ قهوه‌ای مشاهده خواهید کرد.

یکی از مهمترین مسائلی که باید بدانید این است که دلیل بروز لکه بینی در دوره بارداری ممکن است نشات گرفته از مسائل مختلف باشد که در ادامه مقاله چند مورد آن را به صورت مفصل توضیح خواهیم داد.

اما مسئله اصلی در این مطلب رنگ لکه هایی است که در دوران بارداری مشاهده می‌ کنید، اگر رنگ لکه خون بسیار روشن باشد جای نگرانی نداشته و اگر تنها چند لکه را طی چند روز مشاهده کنید می توانید نسبت به بی خطر بودن آن اطمینان حاصل نمایید.

اما اگر در ماه اول بارداری با لکه بینی های شدید و رنگ قرمز تیره مواجه هستید و همه روزه به شدت لکه ها و میزان آنها افزوده میشود باید بدانید که ممکن است خطراتی جدی سلامت رحم، جنین و مادر را تهدید کند.

تمامی پزشکان و متخصصانی که در زمینه زنان فعالیت دارند با شناخت بسیار کاملی که در مورد رحم و فعالیت‌ های آن دارند می‌ دانند که هر نوع لکه بینی، رنگ و میزان آن در دوران بارداری می‌ تواند نشات گرفته از چه عاملی باشد.

به همین دلیل است که همواره به بانوان توصیه میشود که در صورت مشاهده هرگونه لکه در دوران بارداری به پزشک مراجعه نمایید تا بتوانید خیلی دقیق‌ تر و به موقع از سلامت خود و جنین محافظت نمایید.

رنگ لکه هایی که در این دوران حساس مشاهده میشود بسیار مهم و حائز اهمیت است پس بهتر است که همواره در صورت داشتن لکه بینی دقت خود را افزایش دهید تا متوجه شوید که لکه هایی که مشاهده می کنید چه رنگی بوده و چه ویژگی هایی دارند تا پزشک خیلی دقیق تر بتواند شما را برای درمان راهنمایی کند.

مسئله بسیار مهمی که باید بدانید این است که لکه بینی های پیوسته با رنگ خون تازه معمولاً خطرناک هستند و در ماه‌ های اولیه می تواند نشات گرفته از حاملگی خارج از رحم و یا سقط جنین باشد.

این مسئله مهم است که شما ابتدا رنگ لکه ها را با هر گونه علائمی که تجربه می کنید به پزشک خود اعلام کنید تا متخصصان دقیق تر بتوانند وضعیت شما را بررسی کنند.