فهرست مطالب

محصولات پیشنهادی پونیک دارو

دیگرمقالات پونیک دارو

پولیپ رحم

پولیپ رحم

پولیپ رحم چیست؟

یکی از مهم‌ ترین و حساس‌ترین اعضای بدن بانوان رحم است که هرگونه عارضه و بیماری در این بخش مهم می‌ تواند عواقب خطرناکی را برای بانوان به همراه آورد.

یکی از مشکلاتی که ممکن است برخی از بانوان در سنین مختلف تجربه کنند پولیپ های رحمی می باشد که معمولا برجستگی های کوچک متصل به دیواره داخلی رحم هستند.

در اغلب موارد آسیب در بخش‌ های مختلف رحم به وجود می‌ آید و البته بیماری در بخش های داخلی که آندومتر نامیده میشود ممکن است تا حد زیادی خطرناک باشد.

اما باید بدانید که پولیپ ها معمولاً زائده ها و یا برجستگی های سرطانی نیستند و اصطلاحاً به آن توده های خوش خیم گفته میشود که اگر به درستی و در زمان مناسب به پولیپ رحم رسیدگی شود به راحتی قابل درمان بوده و بیماران هیچگونه عوارضی بابت آن تجربه نخواهند کرد.

به ندرت پیش می آید که پولیپ رحم به صورت سرطانی و بدخیم مشاهده شود اما باید بدانید که این عارضه با علائمی همراه است از مهمترین آنها باید به دردهای بی دلیل و خونریزی‌ های شدید اشاره کرد.

معمولاً این برجستگی های گوشتی کوچک و بزرگ هستند که ممکن است ابعاد و اندازه آنها کمتر از یک سانت باشد اما باز هم این زائده های کوچک باید خیلی سریع از بخش های داخلی رحم برطرف شوند.

متخصصان به تمامی بانوان توصیه دارند طی زمان بندی مشخص شده از طرف پزشک چکاپ ها و عکسبرداری های مربوطه را نیز انجام دهند تا اگر خطری سلامت آنها را تهدید می کند خیلی سریع از وجود عوامل آسیب‌ رسان مطلع شوند.

پزشکان به واسطه انجام سونوگرافی می‌ توانند هرگونه پولیپ و عارضه غیر طبیعی در بخش‌ های داخلی رحم را شناسایی کنند.

سونوگرافی هم به صورت شکمی و هم به صورت واژینال انجام میشود و به این واسطه پزشکان می‌ توانند نوع توده و ابعاد و اندازه آن را نیز مشخص نمایند.

روش‌ های مختلفی برای درمان پولیپ رحم وجود دارد که مهم ترین و کاربردی ترین آنها را در مطلب برای شما شرح خواهیم داد تا با اطلاعات دقیق تر و بیشتر بدانید که در مواجهه با این آسیب چگونه باید اقدام نمود.

روش های مختلفی برای پیشگیری از بروز پولیپ رحم وجود دارد که با رعایت چند نکته ساده می توانید همواره از سلامت رحم محافظت کنید.

متخصصان بر این باورند که در محدوده سنی ۳۰ تا ۵۰ سال افراد بیش از هر موقع دیگری در معرض آسیب‌ی های مانند پولیپ رحم قرار می‌ گیرند.

البته داشتن سابقه بیماری می تواند بر بروز این عارضه اثرگذار باشد و نباید از نوع تغذیه و چاقی مفرط غافل شد.

پولیپ رحم چیست؟

پولیپ رحم چیست؟

اگر شخصی تلاش کند که وزن خود را به حد ایده آل برساند و رژیم غذایی سالم را در پیش بگیرد هرگز با مشکلاتی مانند پولیپ رحم مواجه نشده و نیازی به طی کردن روش های درمانی سخت و سنگین خواهد داشت.

در موارد زیادی پزشکان سایر بیماری های رحمی مانند پولیپ را با میزان استروژنی که در بدن تولید میشود مرتبط دانسته و معتقدند که هر گونه اختلال در میزان این هورمون منجر به پدیدار شدن پولیپ رحمی میشود.

بهتر است که همواره چکاپ ها، آزمایشات و معاینات مربوطه را انجام داده تا بتوانید همواره با دریافت بهترین نتیجه از سلامت خود محافظت نمایید.

اگر پولیپ ها برای مدت زیادی در رحم باقی بمانند منجر به بروز آسیب ها و بیماری های زیادی میشود که می‌ تواند عوارض جبران ناپذیری را به همراه آورد.

با این حال این برجستگی های کوچک و خوش خیم را نباید دست کم بگیرید و بهتر است که نسبت به سلامت خود هوشیارتر باشید.

حال که تا حدی با مشکلات رحمی مانند پولیپ آشنا شده اید باید بدانید که در صورت به وجود آمدن پولیپ های ریز و درشت در رحم متخصصان بر اساس وضعیت جسمانی بیمار روش های درمانی مختلف را در پیش می‌ گیرند.

اگر به طور پیوسته و در زمان مناسب تست پاپ اسمیر را انجام دهید و هرگونه آزمایشات مانند بررسی میزان هورمون ها انجام پذیرد می توانید از عواقب چنین آسیب‌ هایی در امان باشید.

رعایت بهداشت فردی و برقراری رابطه جنسی سالم در کنار رعایت نکات تغذیه ای می تواند شما را از عواقب و خطرات این بیماری محفوظ بدارد و هرگز چنین آسیب‌ هایی را هر چند کوچک و جزئی تجربه نخواهید کرد.

درمان پولیپ رحم

درمان پولیپ رحم

درمان پولیپ رحم

یکی از مشکلات و بیماری های رحمی که ممکن است بنا به دلایل مختلف در بدن افراد به وجود آید پولیپ رحمی نامیده میشود که طبق گفته متخصصان این برجستگی های کوچکی در بخش داخلی رحم ظاهر میشوند و البته بسیار کم خطر هستند.

همچنین معتقدند که با روش‌های درمانی متعدد از بین خواهند رفت.

پزشکان و متخصصان ابتدا سعی دارند تا بخش داخلی رحم را بررسی کرده تا متوجه شوند پولیپ ها از چه نوعی هستند و با چه ابعاد و اندازه ای در رحم واقع گردیده است.

پس از آن پزشک با توجه به وضعیت بیمار مشخص خواهند کرد که چه روش درمانی برای بهبود پولیپ ها موثر است و با این شرایط می‌ توانند خیلی دقیق تر و با یک دوره درمان آثار هرگونه پولیپ را پاکسازی کنند.

اگر پولیپ ها در حد بسیار جزئی و کوچک باشند پزشکان سعی دارند تا با دارو درمانی مشکلی پیش آمده را برطرف نمایند.

در موارد زیادی بروز پولیپ بر اثر عدم هماهنگی میزان هورمون ها بوده و متخصصان با داروهای هورمونی این اختلال را برطرف خواهند کرد.

اما گاهی پیش می آید که پس از قطع دارو پولیپ های رحمی مجدد عود کرده و در چنین شرایط پزشک سعی دارد تا برای انجام درمان قطعی پولیپ را از بخش های داخلی رحم خارج کند.

متخصصان در مواردی سعی دارند تا با استفاده از جراحی های ساده تر اقدام به برداشتن پولیپ نمایند و از روش‌ های مشابه با کورتاژ استفاده می کنند.

اما مسئله بسیار مهم این است که پیش از درمان پزشک باید وضعیت پولیپ رحم را به طور دقیق مشخص کند و حتی تعیین خواهند کرد که جنس و بافت آنها از چیست و آیا خوش خیم هستند یا خیر.

پس از آن پزشک راحت تر تصمیم گیری خواهد کرد که کدام روش درمانی کمترین میزان آسیب و بهترین نتیجه را به همراه می آورد.

اما مسئله بسیار مهمی که باید بدانید این است که در مواردی اگر پولیپ ها از نوع بدخیم باشند و یا رشد آنها بیش از حد طبیعی باشد پزشک مجبور میشود تا برای حفظ سلامت بیمار عمل هیسترکتومی را نیز انجام دهد.

در این روش پزشکان تمامی بافت رحم را خارج کرده تا بتوانند از تکثیر و رشد سلول های سرطانی جلوگیری کنند.

با این حال باید بدانید که بخش مهمی از درمان روند تشخیص درست پزشکان است و باید خیلی دقیق و طی انجام نمونه برداری متوجه شوند که با چه آسیب و چه نوع عارضه ای مواجه هستند، با این شرایط متخصصان دقیق‌ تر می‌ توانند فرآیند درمان را نیز انجام دهند.

اگر پزشکان به اشتباه اقدام به برداشت پولیپ های سرطانی کنند ممکن است رشد و تکثیر پولیپ افزایش پیدا کرده و فرد با آسیب‌ ها و مشکلات جدی تر مواجه شود.

به همین دلیل است که پزشکان سعی دارند مراحل تشخیص را خیلی دقیق و با جزئیات طی کنند و اگر نیاز باشد مجبور خواهند شد که بافت کلی رحم را از بخش شکم خارج نمایند.

به این واسطه سایر اعضای بدن از شر سلول‌ های سرطانی در امان بوده و فرد نیازی به انجام درمان های پیوسته و پر تهاجم مانند شیمی درمانی نخواهد داشت.

لازم به ذکر است که روش های درمانی برای پولیپ رحم برای تمامی افراد یکسان نخواهد بود و با توجه به وضعیت جسمانی و وخامت و شدت عارضه پزشکان تعیین خواهند کرد که کدام روش درمانی کاربردی تر می باشد.

پزشکان تمامی تلاش خود را به کار گرفته تا بتوانند با طی کردن یک دوره درمان رحم را از هرگونه پولیپ پاکسازی کنند و حتی اگر نیاز باشد رحم را به طور کامل خارج کرده تا بتوانند روند رشد و تکثیر پولیپ ها را به صفر برسانند.

با این حال پزشکان تمامی تلاش خود را به کار گرفته تا سلامت بیماران را حفظ کنند و از خطرات و عواقب این بیماری در امان باشند.

علائم پولیپ رحم

علائم پولیپ رحم

علائم پولیپ رحم

بسیاری از آسیب ها و بیماری های داخلی معمولاً با علائم کوچک و بزرگ همراه هستند و به همین دلیل پزشکان انجام معاینات و حتی توجه به علائم نامعقول در بدن را الزامی دانسته و تاکید دارند که هرگونه علامت غیر طبیعی در بخش‌ های مختلف بدن می‌ تواند نشانه‌ ای از این عارضه جدی باشد.

همانطور که می‌ دانید رحم یکی از مهمترین اعضای بدن بانوان است که در تعادل جسمانی نقش بسیار مهمی ایفا می کند، اما زمانی که بخش داخلی رحم با عارضه ای به نام پولیپ همراه است باید هر چه سریع تر روند درمان آغاز شود.

در هر صورت باید سطح آگاهی خود را نسبت به علائم این بیماری افزایش داده تا در صورت مواجهه با علائم اولیه بدانید که آسیب مربوط به کدام عضو است و سریع تر به پزشک مربوطه مراجعه نمایید.

پزشکان و متخصصان بر این باورند که پولیپ رحم معمولاً با علائمی مانند خونریزی های غیرطبیعی همراه است به گونه‌ ای که شما علاوه بر دوره قاعدگی ممکن است در بین دوره خونریزی و لکه بینی های پیوسته را تجربه کنید.

این افراد حتی اگر دوره قاعدگی مرتبی داشته باشند ممکن است در طی این چند روز دردهای بسیار شدیدی را تجربه کنند و معمولا خونریزی واژینال پس از یائسگی برای آنها اتفاق خواهد افتاد.

نا گفته نماند که این افراد در صورت عدم درمان دچار یائسگی زودرس میشوند و اختلالات بسیار زیادی در روند کاری رحم و میزان هورمون ها اتفاق می‌ افتد.

پولیپ رحم یکی از مهمترین عوامل موثر بر ایجاد ناباروری است و پزشک به واسطه چکاپ متوجه میشود که علت ناباروری پولیپ است یا خیر در صورت مثبت بودن نتیجه پرشک سریعا روند درمان را آغاز می کند.

با وجود پولیپ قطعاً مشکلات زیادی مانند لکه بینی و خونریزی را تجربه خواهید کرد اما باید بدانید که اگر این پولیپ‌ ها بسیار کوچک باشند ممکن است فرد حتی علائمی را مشاهده نکند.

برخی از افراد به دلیل دردهای بی دلیل که در شکم اتفاق می‌ افتد به پزشک مراجعه کرده و متخصصان با تشخیص پولیپ روند درمان را آغاز می کنند.

با این حال سیستم جسمانی بانوان با یکدیگر متفاوت است و هر شخص ممکن است در برابر آسیب‌ های جسمانی علائم مختلفی را نشان دهد.

بهتر است علائم کلی پولیپ را بشناسید تا در صورت مواجهه با یک یا چند مورد از آنها سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

باید بدانید که عدم رسیدگی به پولیپ و جدی نگرفتن تمامی نشانه ها می تواند عوارض زیادی مانند افزایش وزن و چاقی را به همراه آورد.

در موارد بسیار زیاد پولیپ ها به طور قطعی منجر به ناباروری میشوند که می‌ تواند برای افراد علاوه بر حس ناامیدی خطرات زیادی را به همراه آورد.

در مواردی مشاهده میشود که پولیپ به تنهایی منجر به ایجاد فشارخون بالا خواهد شد و حتی ممکن است در طی بررسی های سطحی پزشک علت ایجاد فشار خون را متوجه نشود.

پزشکان و متخصصان هرگونه بی نظمی در روند کار رحم و قاعدگی را بسیار خطرناک دانسته و معتقدند که اگر بین دوره با خونریزی و یا حتی لکه بینی های خفیف مواجه هستید باید به وجود پولیپ در بخش آندومتر رحم مشکوک شوید.

اگر پولیپ در مراحل اولیه درمان شود فرآیند درمانی آسان‌ تری را پیش رو خواهید داشت در غیر این صورت ممکن است فرد با آسیب‌ های بیشتر و نگران‌ کننده مواجه شود.

درد یکی از مهمترین نشانه ها برای آسیب های جسمانی در بخش های مختلف بدن است.

اگر بدون دلیل در قسمت تحتانی شکم درد های پیوسته و حتی خفیف را تجربه می کنید بهتر است که سریعا به پزشک زنان مراجعه کرده تا چکاپ ها و بررسی های داخلی انجام شود.

در این صورت اگر پولیپ در بخش داخلی رحم وجود داشته باشد خیلی سریع شناسایی شده و متخصصان می‌ توانند روند درمان را آغاز کنند.

آشنایی با علائم شایع پولیپ رحم کمک می‌ کند تا خیلی سریع‌ بتوانید از سلامت خود محافظت کرده و هرگونه عوامل بیماری زا را نیز آشکار خواهد کرد.

در این شرایط سایر مشکلات جسمانی را تجربه نکرده و همواره با سلامت کامل می توانید از مشکلات متعدد در امان باشید.

قرص برای پولیپ رحم

قرص برای پولیپ رحم

قرص برای پولیپ رحم

یکی از مهمترین دلایل ایجاد پولیپ در رحم عدم تعادل هورمونی باشد که به واسطه افزایش هورمون استروژن ممکن است این عارضه در رحم پدیدار شود‌، در ۹۵ درصد مواقع پولیپ ایجاد شده در اندومتر خوش خیم است و ممکن است حتی فرد علائم و عوارض جانبی آن را تجربه نکند.

زمانی که به واسطه انجام معاینات داخلی و عکسبرداری پزشکان متوجه پولیپ میشود سعی دارند خیلی سریع مسیر تغذیه پولیپ ها را مسدود کرده و این عارضه را درمان کنند.

باید بدانید که در صورت افزایش سطح هورمون استروژن در بدن پولیپ ها می توانند تا حد زیادی خطر آفرین باشند و به این دلیل پزشکان سعی دارند تا با کنترل میزان استروژن بدن از پیشروی و رشد پولیپ ها جلوگیری کنند.

حتما می دانید که وجود پولیپ در رحم ممکن است خونریزی های طولانی مدت و هرگونه آسیب در بخش رحم را به وجود آورد و معمولاً این افراد سندروم پیش از قاعدگی و خونریزی های زیادی را تجربه می کنند.

در چنین شرایطی پزشکان قرص دوفاستون را برای بانوان تجویز کرده و معتقدند که مصرف پروژسترون مصنوعی می‌ تواند تا حد زیادی درمان مناسب برای این اختلالات باشد.

قرص دوفاستون می تواند خونریزی های غیرطبیعی را بهبود بخشیده و رشد هرگونه سلول غیر طبیعی در آندومتر را نیز متوقف خواهد کرد.

توجه داشته باشید که این قرص در صورت مصرف خودسرانه عوارض زیادی به همراه دارد پس بهتر است که در صورت تجویز پزشک با دوز مشخص از قرص دوفاستون استفاده کرده تا بتوانید خیلی سریع هرگونه پولیپ رحم را درمان کنید.

در مواردی مشاهده میشود که پزشکان برای درمان آسیب های مربوط به رحم از قرص‌ های ضدبارداری استفاده می‌ کنند شاید این مطلب برای شما کمی عجیب باشد اما باید بدانید که قرص های ضدبارداری دارای مقدار مشخصی از هورمون ها هستند که می‌ توانند تعادل را در رحم برقرار کنند.

با این حال این قرص ها می توانند در موارد زیادی تاثیرات مستقیمی بر آسیب های رحمی داشته و به بهبود سریع‌ تر آنها کمک زیادی خواهند کرد.

پزشکان برای درمان پولیپ رحم ابتدا از دارو درمانی و مصرف انواع قرص استفاده می‌ کنند و اگر نتیجه مناسب حاصل شود این روند را تا دریافت نتیجه قطعی ادامه خواهند داد.

اما اگر پزشک متوجه شود که در کنار مصرف قرص های ذکر شده نیاز به جراحی می باشد این عمل را خیلی آسان و سرپایی انجام داده و می توانند این ضایعات کوچک را از رحم خارج کنند.

با این حال روند درمان پولیپ رحم به نوع، جنس و ابعاد پولیپ‌ ها بستگی خواهد داشت و متخصصان خیلی دقیق تر می توانند بهترین روش های درمانی را در پیش گرفته تا از عوارض بیشتر جلوگیری کنند.

حتما طی مطالعه مقالات مختلف با نام قرص های گوناگون مواجه میشوید که طبق نظر متخصصان مختلف هر کدام برای درمان پولیپ رحم با شدت های متفاوت مناسب هستند.

اما باید بدانید که مصرف خودسرانه انواع قرص برای بهبود پولیپ کار اشتباهی می باشد و این متخصصان هستند که با شناخت دقیق نسبت به عملکرد انواع قرص و سیستم جسمانی افراد بهترین شیوه‌ های درمانی را نیز پیش روی بیماران قرار می دهند.

با این حال اگر به دنبال درمان آسان برای پولیپ رحمی هستید باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و در یک دوره می توانند بهترین نوع قرص و دارو برای شما تجویز کنند.

نا گفته نماند که دارو درمان زمانی پاسخ مناسب را به همراه دارد که پولپ ها در حد بسیار کوچک و جزئی باشند و به همین دلیل است که تاکید بسیار زیاد بر انجام چکاپ های دوره ای میشود.

زیرا اگر به موقع و در مراحل اولیه رشد پولیپ به حضور آنها در رحم پی ببرید با استفاده از قرص و انواع داروهای مختلف می توانید خیلی سریع تر رحم را از هرگونه مشکل پاکسازی کنید و هرگز نیازی به درمان‌ های طولانی مدت و فشرده‌ تر نخواهید داشت.