فهرست مطالب

محصولات پیشنهادی پونیک دارو

دیگرمقالات پونیک دارو

کیست تخمدان

کیست تخمدان

کیست رحم یا کیست تخمدان چیست؟

یکی از بیماری‌ های شایع و البته خطرناک در ناحیه تخمدان ها کیست های کوچکی هستند که در نواحی مختلف رشد کرده و در مواردی می توانند برای سلامت رحم خطرآفرین باشند.

به طور کلی تخمدان ها کیسه های بیضی شکلی هستند که در دو طرف رحم قرار گرفته و از مهمترین اعضای اندام تناسلی بانوان به شمار می آیند.

هر ماه به صورت مرتب تخمک ها از ناحیه تخمدان آزاد شده و جهت بارور شدن وارد کیسه رحم میشوند.

اما گاهی اوقات کیست های بسیار کوچک به صورت برآمدگی هایی پر از مایع بر روی سطح تخمدان ها ظاهر میشوند که با آنها کیست رحم یا کیست تخمدان گفته میشود.

رحم به واسطه وجود هورمون هایی مانند پروژسترون و استروژن تخمک ها را تولید می‌ کند و هر فرد سالم هر ماه یک بار تخمک گذاری را تجربه خواهد کرد.

اما اگر کیست تخمدان برای شخصی به وجود آید تخمدان ها دیگر قابلیت پرتاب نداشته و نمی توانند تخمک ایجاد شده را آزادسازی کنند.

با این حال تخمک ها در ناحیه تخمدان باقی مانده و می‌ تواند وضعیت نامناسبی را برای سلامت رحم به وجود آورند.

پزشکان وجود کیست در ناحیه تخمدان ها را عاملی خطرناک دانسته و آن را منشأ بسیاری از بیماری‌ های زنانه می دانند.

با این حال اگر علائم کیست تخمدان را دارید سریعا به پزشک مراجعه کرده و به واسطه عکسبرداری و انجام سونوگرافی پزشک از وجود کیست تخمدان مطلع میشود.

درست است که این عارضه خطرات زیادی را به همراه دارد اما شما می‌توانید با یک بررسی کوچک و انجام روش های درمانی کم خطر این آسیب را بهبود بخشیده و از بازگشت مجدد آن جلوگیری نمایید.

کیست رحم یا کیست تخمدان چیست؟

کیست رحم یا کیست تخمدان چیست؟

از مهمترین مشخصات کیست تخمدان می توان به دردهای بسیار زیاد در ناحیه شکم و لگن اشاره کرد البته این افراد فرایند تخمک‌ گذاری را به طور مرتب تجربه نکرده و مشکلات زیادی را برای بانوان به همراه می آورد.

کیست تخمدان تنوع بسیار زیادی دارد و هر کدام از آنها با عوارض و مشکلاتی همراه هستند.

در ادامه این مطلب نکات کلیدی و جزئی در مورد کیست تخمدان را به شما آموزش می دهیم تا بتوانید همواره با آگاهی بیشتر از سلامت رحم خود محافظت نمایید.

اغلب بانوان زمانی که با وجود کیست در ناحیه تخمدان ها مواجه میشوند این سوال در ذهنشان نقش می‌ بندد که چه عاملی سبب بروز این کیست های ریز و درشت شده است.

پزشکان و متخصصان بر این باورند که عامل قطعی برای ایجاد کیست تخمدان وجود ندارد و درصدی از بانوان در سراسر دنیا بدون دلایل شناخته شده کیست تخمدان ها را تجربه می‌ کنند.

این کیست ها ممکن است در هر قسمت از رحم شروع به رشد کنند اما معمولاً ناحیه تخمدان ها به دلیل حساسیت بیشتر با وجود این کیست ها در معرض آسیب های متنوع قرار می‌ گیرند که باید هرچه سریع‌ تر اقدامات لازم جهت بهبود و برطرف کردن آنها انجام پذیرد.

علائم کیست تخمدان چیست؟

علائم کیست تخمدان چیست؟

علائم کیست تخمدان چیست؟

بروز مشکلاتی مانند کیست تخمدان با علائم و نشانه هایی همراه است که با شناخت آنها می توانید به وجود این عارضه خطرناک پی ببرید.

کیست تخمدان منجر به بروز بی نظمی در چرخه قاعدگی میشود و می تواند تخمک گذاری را با اختلالات زیادی مواجه کند.

اگر به طور متوالی در ۲ الی ۳ ماه متوجه شدید که دوره قاعدگی با بی نظیر مواجه شده باید به کیست تخمدان مشکوک شده و هر چه سریع‌ تر اقدامات لازم را برای بررسی انجام دهید.

برخی از بانوان هنگام وجود کیست در رحم یا تخمدان ها علائمی مانند نابارداری را تجربه می کنند و البته حساسیت و سفت شدن ناحیه سینه ها و داشتن حالت تهوع و استفراغ می تواند از علائم وجود کیست در ناحیه رحم باشد.

برخی از افراد زمانی که متوجه بروز کیست در رحم میشوند به پزشک اعلام می‌ کنند که برای مدتی احساس سنگینی و پری زیاد در ناحیه شکم را داشته اند و علاوه بر قاعدگی نامنظم زمانی که پریود اتفاق می افتاد درد و خونریزی بسیار زیادی را تجربه می‌ کردند.

پزشکان هر گونه درد در ناحیه کمر، شکم و یا ران را نشانه‌ ای از آسیب های رحمی می دانند که در اغلب موارد مربوط به کیست تخمدان میشود.

اگر کیستی در تخمدان ها وجود داشته باشد هنگام مقاربت و نزدیکی فرد درد بسیار زیادی را در ناحیه لگن تجربه می‌ کند و قطعا هنگام خروج ادرار ممکن است این درد با افراد همراه بوده و فشار مضاعفی را بر روی روده ها احساس خواهند کرد.

افراد مبتلا به کیست تخمدان علاوه بر فشار بر روی راست روده و مثانه ممکن است بیماری های مختلفی را تجربه کنند و قطعاً عدم تخلیه کامل مثانه منجر به بروز مشکلات گوناگون مانند عفونت شده و این افراد همواره احساس تخلیه ادرار را به همراه خواهند داشت.

در موارد شدیدتر پزشکان علائم کیست تخمدان را خطرناک دانسته و اگر احساس درد شدید و یا ضعف و سرگیجه دارید باید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

اگر کیست در ناحیه تخمدان ها بیش از حد بزرگ شوند آسیب زیادی به رحم وارد می کند و ممکن است فرد درد مکرر و پیوسته را تجربه کرده و پوست سرد و ملتهبی خواهد داشت.

علائم کیست در بانوانی که در سن یائسگی هستند کمی متفاوت است و ممکن است این علائم را شدیدتر تجربه کنند.

با این حال بهتر است علائم کیست تخمدان را شناخته تا بتوانید به محض مشاهده یک یا چند مورد از آنها به پزشک مراجعه کنید.

در برخی مواقع وجود کیست در ناحیه تخمدان ها علائمی ندارد و ممکن است آنقدر خفیف یا ضعیف باشد که فرد به وجود کیست هرگز مشکوک نشود.

توصیه می کنیم که چکاپ های ماهانه و سالانه را انجام داده و حتی اگر کیستی در ناحیه تخمدان ها و دیگر بخش های رحم وجود دارد را در مراحل ابتدایی شناسایی و برطرف نمایید.

علت ایجاد کیست تخمدان چیست؟

علت ایجاد کیست تخمدان چیست؟

علت ایجاد کیست تخمدان چیست؟

زمانی که با بروز علائم مختلف در ناحیه رحم به پزشک مراجعه می‌ کنید پس از انجام آزمایشات و تصویربرداری پزشکان متوجه خواهند شد که کیست های ریز در ناحیه تخمدان ها وجود دارد.

اما این سوال به وجود می آید که دلیل ایجاد کیست تخمدان چیست و چه مشکلاتی می توانند نهایتاً منجر به بروز این کیست های توپر و آبکی شوند.

باید بدانید کیست تخمدان درد زیادی را در نواحی مختلف شکم به وجود می‌ آورد و مدل های متنوعی دارد که برخی از آنها قابل درمان و برخی دیگر ممکن است کمی دردسر آفرین باشند.

یکی از مهمترین دلایل بروز کیست تخمدان اختلالاتی است که در میزان هورمون ها ایجاد میشود، اگر هر عواملی مانند مصرف دخانیات سبب عدم تعادل در هورمون ها شود به احتمال زیاد کیست تخمدان را نیز تجربه می‌ کنید.

متخصصان و پزشکان معتقدند که هر ماه باید فولیکولی فعال از تخمدان ها آزاد شود، ممکن است که عوامل مختلف حتی تغذیه ناسالم علتی برای بروز کیست در ناحیه تخمدان ها باشد.

برخی از این بیماری ها به صورت مادرزادی بوده و گاها ممکن است بر اثر داروهای محرک ایجاد شود.

اگر در فرایند باروری پزشک از داروهای محرک استفاده کند ممکن است ایجاد کیست در ناحیه تخمدان ها را به همراه داشته باشد و متخصصان مصرف برخی از محصولات خوراکی مانند شیر را به دلیل داشتن هورمون پرولاکتین عامل برای ایجاد کیست می دانند پس بهتر است که هنگام مصرف انواع مواد خوراکی به هیچ عنوان در مصرف آنها زیاده روی نکنید.

کیست تخمدان در اغلب موارد خوش خیم است اما در مواردی احتمال سرطانی بودن آنها وجود دارد.

سایر بیماری ها در ناحیه تخمدان می تواند منجر به بروز کیست در رحم شود، اگر بیماری های مختلفی در ناحیه رحم وجود داشته باشد و نسبت به درمان آنها بی تفاوت باشید ممکن است نهایتا منجر به بروز کیست شود.

البته این کیست ها در موارد بسیار زیاد قابل درمان هستند اما همین که اختلالاتی را در قاعدگی به وجود می آورند ممکن است خاطر آفرین باشند.

همانطور که می‌ دانید کلیه هورمون هایی که در بدن بانوان ترشح میشود تاثیر مستقیمی بر سلامت و عملکرد رحم خواهند داشت و هرگونه عدم ناهماهنگی در تعادل هورمون‌ ها می‌ تواند منجر به بروز بیماری‌ های خطرناک شود.

در بدن بانوان استروژن یکی از مهمترین هورمون هایی است که باید در حد متعادل در بدن بانوان وجود داشته باشد.

کمبود و یا افزایش بسیار زیاد این هورمون باعث میشود تا مشکلات و بیماری های ناحیه رحم مانند انواع کیست به وجود آید که قطعاً فرد را وارد پروسه های درمانی طولانی کرده و دردسر زیادی را به همراه می آورد.

پزشکان و متخصصان چاقی را عاملی برای بروز بیماری‌ های ناحیه رحم می دانند و ممکن است بر اثر این عوارض کیست تخمدان را تجربه کرده و فرد موظف است که تمامی اقدامات لازم را برای درمان انجام دهد.

انواع کیست تخمدان

انواع کیست تخمدان

انواع کیست تخمدان

یکی از بیماری های زنانه و البته جدی کیست در ناحیه تخمدان ها می باشد که برای هر فرد ممکن است با علائم مختلف بروز پیدا کند.

کیست تخمدان تنوع زیادی دارد و هر کدام از آنها با روش‌ های درمانی متفاوتی درمان میشوند، شایعترین نوع کیست ها مربوط به ناحیه تخمدان ها بوده و بیماری‌ خاصی به شمار نمی‌ آید، در چنین شرایطی با وجود این عارضه فرآیند آزاد سازی تخمک ها اتفاق نیفتاده و ممکن است فرد به ندرت درد در ناحیه تخمدان ها را تجربه کند.

یکی از انواع کیست های ناحیه تخمدان را کیست فولیکول می نامند، فولیکول ها هورمون های استروژن و پروژسترون را تولید می کنند و هنگام تخمک گذاری تاثیر خود را بر رحم اعمال می‌ کنند.

فولیکول‌ ها هر ماه از ناحیه تخمدان آزاد شده و در مسیر لوله های فالوپ قرار می‌ گیرند اما اگر کیست در سر راه آنها وجود داشته باشد مانع از خروج درست و ادامه روند حرکت آنها میشود.

کیست کورپوس لوتئوم اگر اتفاق بیفتد منجر به مسدود شدن دریچه خروجی تخمک‌ ها میشود، قطعاً چنین شرایطی منجر به بروز آسیب در ناحیه تخمدان ها خواهد شد.

سایر انواع کیست تخمدان را با نام کیست درموئید می شناسند این کیست ها معمولاً باعث ایجاد سلول های سرطانی در ناحیه رحم شده و احتمالاً درد بسیار زیادی را در ناحیه رحم به وجود می‌ آورند و نهایتاً منجر به پیش خوردگی تخمدان ها و رحم میشوند.

انواع کیست با نام سیستینوما نیز بسیار خطرناک است و ممکن است مایع آبکی درون این کیست ها وجود داشته باشد و تا حد ممکن اندازه آنها افزایش پیدا می‌ کند.

توجه داشته باشید که تمامی این کیست ها ممکن است مشکلات زیادی را به همراه آورد و نهایتاً اختلالات بسیار مشهودی در میزان هورمون ها به وجود آمده که علاوه بر درد و خونریزی های نامتعارف ممکن است مانع از باروری افراد شود.

عدم آزادسازی تخمک ها به صورت ماهانه مشکلات زیادی را برای بانوان به همراه آورده و علاوه بر مشکل در مقدار هورمون ها می توانند آسیب ها و درد مکرر را برای آنها به وجود آورد با این حال کیست احتمال بروز عفونت در ناحیه رحم را افزایش داده و ترکیدگی و بزرگ شدن آنها بسیار خطر آفرین است.

تمامی این کیست ها قابل درمان هستند و در صورت عدم رسیدگی ممکن است به بیماری خاصی تبدیل شوند و فرد را با دردسر مواجه کرده و ممکن است پزشکان نتوانند اقدامات لازم برای درمان آنها انجام دهند.

با این حال هر نوع کیست را باید در ناحیه تخمدان ها جدی گرفته و روش های درمانی که پزشک ارائه می دهد را با جزئیات کامل انجام دهید تا همواره بتوانید از سلامت خود محافظت کرده و فرآیندهای مانند قاعدگی و بارداری را با سلامت کامل سپری کنید.

کیست تخمدان اغلب خوش خیم است اما در صورت عدم رسیدگی به موقع ممکن است به آسیب های جبران ناپذیر و بیماری خطرناکی مانند سرطان رحم تبدیل شود.

چگونه از وجود کیست تخمدان جلوگیری کنیم؟

چگونه از وجود کیست تخمدان جلوگیری کنیم؟

چگونه از وجود کیست تخمدان جلوگیری کنیم؟

امروزه دغدغه اصلی تمامی افراد به ویژه بانوان این است که از سلامت خود محافظت کنند تا با آسیب ها و بیماری های داخلی مواجه نشوند.

حساس ترین عضو بدن بانوان ناحیه رحم است که ممکن است در معرض آسیب هایی مانند کیست تخمدان قرار بگیرند.

عموم بانوان تمایل دارند تا پیش از بروز این عارضه راه های مناسب را برای پیشگیری از کیست تخمدان و رحم انجام دهند تا بتوانند از سلامت خود محافظت کرده و با مشکلات و عوارض جانبی آن مواجه نشوند.

اولین و آسان ترین راه برای پیشگیری از بروز کیست تخمدان این است که وزنتان را در حد متعادلی نگهداری کنید، البته باید بدانید که چاقی عامل بسیاری از بیماری ها می باشد و البته آسیب زیادی به رحم وارد کرده و مانع از خون رسانی درست به بخش های مختلف میشود.

با این حال نظم قاعدگی بهم می‌ خورد و افراد ممکن است در روند بارداری با مشکلاتی مانند ناباروری و سقط جنین مواجه شوند.

با این حال بهتر است که از رژیم غذایی مناسبی پیروی کرده و انواع خوراکی های سالم و ارگانیک را مصرف نمایید، توصیه میشود که در طول روز فعالیت های جسمانی مرتبط داشته باشید و زمانی را به انجام ورزش مورد علاقه خود اختصاص دهید.

رطوبت در تشکیل کیست تخمدان عاملی مهم است، پس بهتر است که از انواع لباس زیرهای نخی و آزاد استفاده کنید و به هیچ وجه اجازه ندهید که رطوبت در ناحیه واژن باقی بماند زیرا نهایتاً منجر به بروز کیست ناحیه رحم میشود.

مصرف آب کافی و حذف انواع آبمیوه های مصنوعی و نوشابه می تواند به سلامت ناحیه رحم کمک کند البته انواع دمنوش مانند عرق پونه و وجود دارچین در انواع نوشیدنی های گرم برای پیشگیری از بروز کیست تخمدان مناسب می باشد.

متخصصان غلظت خون را عاملی برای بروز این عارضه دانسته و معتقدند که اگر فردی با غلظت خون مواجه شود باید روش های درمانی را انجام دهد زیرا عاملی مهم در پیشگیری از بروز کیست رحم می باشد.

جهت پیشگیری از این عارضه به هیچ عنوان از گوشت خام و مانده استفاده نکنید مصرف دائمی عدس و پنیر برای افراد مناسب نبوده و انواع ماهی های شور و تن ماهی می تواند عاملی برای بروز این عارضه باشد.

با این حال بهتر است برای پیشگیری از بروز کیست تخمدان حتما رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و انواع سس های مضری که با مواد خام تولید میشوند را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

متخصصان و پزشکان توصیه می‌ کنند که حذف مواد خوراکی حاوی مواد نگهدارنده برای پیشگیری از بروز کیست تخمدان عاملی مهم به شمار می‌ آید.

همواره می توانید از محصولات مناسب و انواع شوینده برای شستشوی ناحیه واژن استفاده کنید این امر باعث میشود تا همواره سلامت ناحیه رحم حفظ شده و عامل مهم و تاثیر گذار در پیشگیری از بروز کیست رحم می باشد.

تخمدان پلی کیستیک چیست؟

تخمدان پلی کیستیک چیست؟

تخمدان پلی کیستیک چیست؟

برخی از بانوان که تمایل به باروری دارند ممکن است پس از ماه‌ ها و طی انجام فرآیندهای مناسب برای بارداری نتیجه مطلوب را دریافت نکنند، در این میان پزشکان ناحیه تخمدان ها را بررسی کرده تا متوجه شوند که آیا تخمدان پلی کیستیک برای فرد اتفاق افتاده است یا خیر.

نکته مهم این است که تخمدان پلی کیستیک یک عارضه و بیماری در ناحیه رحم و تخمدان ها می باشد که از آزاد سازی منظم تخمک ها جلوگیری کرده و می‌ تواند سیستم کاری رحم را با اختلال مواجه کند.

پزشکان و متخصصان علائم اصلی سندروم تخمدان پلی کیستیک را رویش موهای زائد دانسته و اختلالاتی جدید در روند تخمک گذاری و باروری را به وجود می آورد.

البته این بانوان تاخیر در قاعدگی و آکنه و مقاومت به انسولین را تجربه می‌ کنند و ممکن است سطح بسیار زیادی از تستسترون در بدن آنها وجود داشته باشد، این افراد ریزش مو با الگوی مردانه را تجربه کرده و قاعدگی بسیار نامنظم و گاهاً دردناک را تجربه می‌ کنند.

البته بانوان با وجود تخمدان پلی کیستیک در معرض عوارضی مانند کیست تخمدان قرار می‌ گیرند که ممکن است آسیبی جدی برای افراد به شمار آید.

اگر قصد بارداری دارید و این فرآیند با اختلال مواجه میشود باید بدانید که تخمدان پلی کیستیک برای شما اتفاق افتاده و پزشکان می‌ توانند این عارضه را درمان کنند به شرط آنکه به موقع از وجود این عارضه مطلع شده تا بتوانید روند درمان را با سهولت بیشتری طی کنید.

قطعاً تخمدان پلی کیستیک عوارض زیادی را به همراه دارد و ممکن است در صورت عدم درمان به سرطان دیواره رحم تبدیل شود.

این افراد خونریزی های غیر معمول رحم را تجربه کرده و ممکن است با فشار خون بالا و مشکلات قلبی و عروقی مواجه شوند.

بهتر است که فرایند های درمانی مناسب را انجام داده و پیش از آنکه با این اختلال مواجه شوید اقدامات لازم را جهت پیشگیری از بروز تخمدان پلی کیستیک انجام دهید.

با بروز سندروم تخمدان پلی کیستیک عوارض شایع در بدن بانوان اتفاق می افتد که با افزایش هورمون مردانه منجر به بروز عوارض ظاهری ناخوشایند برای بانوان میشود.

لازم است بدانید که تخمدان پلی کیستیک مانع جدی برای باروری بانوان می باشد و در کنار عوارض جانبی ممکن است نهایتا منجر به ناباروری بانوان شده و تا زمانی که این اختلال از ناحیه رحم برطرف شود فرد نمی تواند بارداری را به صورت طبیعی تجربه کند.

هرگونه اختلال در ناحیه تخمک ها می تواند منجر به بروز این آسیب شود، تنبلی تخمدان و بی نظمی قاعدگی آسیب های زیادی را در سیستم جسمانی و عصبی بانوان ایجاد کرده که ممکن است عوارض زیادی را به همراه آورد.

بهتر است که در صورت تشخیص وجود تخمدان پلی کیستیک به پزشک مراجعه کرده و اقداماتی را که به شما ارائه میشود با جزئیات کامل انجام دهید.

کیست تخمدان چپ و راست دارد؟

اگر با علائم اولیه وجود کیست تخمدان به پزشک مراجعه کنید متخصصان با انجام چکاپ ها و بررسی های داخلی تشخیص می‌ دهند که کدام تخمدان با این عارضه مواجه است.

گاها این سوال برای عموم افراد به وجود می آید که آیا علائم وجود کیست در تخمک چپ یا راست با یکدیگر متفاوت است یا خیر.

اصل قضیه چندان تفاوتی ندارد و نهایتاً به وجود آمدن این کیست ها خود عامل بیماری در ناحیه رحم است، فرقی نمی‌ کند که این کیست ها در سمت چپ وجود داشته باشد یا در ناحیه راست، با این حال بهتر است که علائم کیست تخمدان را بشناسید تا پزشکان بتوانند این عارضه را سریع‌ تر بهبود ببخشند.

لازم به ذکر است که اگر کیست تخمدان در ناحیه چپ و راست اتفاق بیفتد معمولاً درد زیادی را در همان قسمت احساس می کنید و حتی اگر یکی از تخمک ها با کیست مواجه شوند ممکن است دردهای شکمی و لگنی برای افراد اتفاق افتاد و حساسیت در ناحیه سینه ها را تجربه خواهند کرد.

فرقی نمی‌ کند که این کیست ها در کدام تخمدان ایجاد شود در هر صورت ادرار دردناک، کاهش وزن، تهوع یا استفراغ همراه با سرگیجه برای شخص بروز پیدا می‌ کند.

وجود هورمون استروژن می تواند سبب بروز کیست تخمدان شده و یا بر شدت گرفتن آن اثرگذار می باشد.

کیست تخمدان اگر در سمت چپ و راست اتفاق بیفتد نهایتا ممکن است با ایجاد نفخ و قاعدگی نامنظم همراه شود و این افراد کاهش وزن ناخواسته داشته و یا ضعف را به صورت دائمی تجربه می‌ کنند.

البته درد در هنگام رابطه جنسی برای آنها امری ناخوشایند و غیر قابل تحمل می باشد، پزشکان و متخصصان توصیه می‌ کنند که برای بررسی کیست تخمدان در ناحیه چپ و راست رحم از عکسبرداری های مناسب استفاده کنید.

پزشکان با معاینه ناحیه لگن تا حدودی تشخیص می‌ دهند که این عارضه در کدام قسمت رحم به وجود آمده و البته برای بررسی های دقیق تر روش هایی مانند ام آر آی و یا سونوگرافی را نیز انجام می دهند تا از وجود کیست هایی که عوارض زیاد دارند مطلع شوند.

فرایند لاپاراسکوپی روشی کاربردی و مناسب است و پزشکان تمامی تلاش خود را به کار گرفته تا هرگونه کیست تخمدان را سریع تر درمان کنند.

کیست حتی اگر در قسمت چپ یا راست رحم باشد در هر صورت وجود آن عاملی خطرناک بوده که باید هر چه سریعتر و پیش از پارگی بهبود پیدا کند، در غیر این صورت پاره شدن کیست تخمدان درد بسیار شدید و غیرقابل تحمل را به همراه داشته و ممکن است سبب به وجود آمدن بیماری ها و عوارض جدی تر برای افراد شود.

پس اگر پزشک وجود کیست تخمدان را در ناحیه چپ و راست رحم به طور قطعی به شما اعلام می‌ کند حتما باید روند درمان را به طور دقیق و طبق گفته پزشک به انجام برسانید.

اندازه کیست تخمدان

امروز تمامی بانوان به دلیل سطح آگاهی بالا می دانند که چطور باید از سلامت رحم مراقبت کنند، اما عمده چکاپ ها و بررسی های ناحیه رحم مربوط به زمانی میشود که بانوان قصد انجام بارداری را داشته و ممکن است در مواقع دیگر رسیدگی چندان زیادی به سلامت رحم نکنند.

یکی از آسیب های شایع کیست تخمدان است که ممکن است برای افراد با اندازه های مختلف به وجود آید، معمولا این کیست‌ ها اندازه و ابعاد بسیار کوچکی دارند اما ممکن است به مرور زمان و بدون نیاز به دارو درمانی بهبود پیدا کنند و حتی درد و خونریزی زیاد را برای افراد به همراه نمی آورد.

این کیست ها در اغلب موارد به دلیل کوچک و جزئی بودن مانع باروری بانوان نخواهند شد اما پزشکان و متخصصان انواع کیست هایی که ابعاد بزرگ دارند را خطرناک دانسته و معتقدند که علاوه بر ایجاد بیماری در ناحیه رحم می توانند دردهای لگنی و خونریزی های شدید را برای بانوان به همراه آورند.

اگر کیست رحم ۳۰ میلی متر باشد و یا بزرگتر از آن قطعاً فرد علائم شدید مانند ناباروری را تجربه می‌ کند اما متخصصان بر این باورند که هرچه این کیست ها بزرگتر باشند درصد خطر آفرینی آنها افزایش پیدا کرده و در مواقعی ممکن است بزرگ بودن کیست ها مانند کیست تخمدان ۴۰ میلی متری منجر به بروز توده های بدخیم در ناحیه رحم شود.

البته پزشکان کیست ۵۰ میلیمتری تخمدان را به واسطه جراحی از رحم خارج می کنند، قطعاً هر چه این کیست ها بزرگتر باشند روش های درمانی آنها متفاوت بوده و ممکن است در کنار دارو درمانی پزشک مجبور شود که جراحی های پیشرفته را نیز انجام دهد.

به شما توصیه می‌ کنیم که وجود کیست تخمدان را در رحم جدی گرفته و اگر با این عارضه مواجه هستید حتما طی چکاپ های ماهانه وضعیت و اندازه آن را بررسی کنید.

تا زمانی که کیست ها کوچک و جزئی هستند خطری برای سلامتی ندارند، اما اگر پزشک متوجه شود که رشد صعودی دارند ممکن است نسبت به وجود آن در رحم حساس شده و اقدامات لازم را جهت درمان انجام می دهند.

با این حال انواع کیست تخمدان ۳۰ میلی متری، ۴۰ میلی متری و ۵۰ میلیمتر عارضه ای خطرناک و جدی به شمار می آیند و اگر کیستی با این ابعاد در رحم مشاهده شود پزشکان به هیچ عنوان نسبت به آن بی تفاوت نبوده و سعی دارند در کنار دارودرمانی با روش‌ های گوناگون کیست به وجود آمده را از رحم خارج کنند.

وجود چنین کیستی به این بزرگی می تواند سلامت تخمدان را تحت تاثیر منفی قرار داده و قطعاً کارایی اصلی این عضو حیاتی را از بین می برد، هر چند که این تومورها در مراحل اولیه خوش خیم هستند اما طی بزرگ شدن ممکن است که به آسیب‌ های جدی و تومورهای بدخیم تبدیل شود و این باعث میشود تا علاوه بر تخمدان ها سایر بخش‌ ها و حتی اندام های جانبی در معرض آسیب های جدی قرار بگیرند.

حاملگی با کیست تخمدان امکان پذیر است؟

وجود کیست تخمدان برای برخی از بانوان نگران کننده می باشد، اما این سوال برای افراد به وجود می‌ آید که آیا با وجود کیست تخمدان می‌ توانند فرآیند بارداری را به انجام برسانند یا خیر.

طبق تحقیقات انجام شده اندازه و نوع کیستی که در ناحیه تخمدان ها به وجود می‌ آید تاثیر بسیار زیادی بر فرآیند باروری بانوان خواهد داشت، اگر این کیست ها با سایز بسیار کوچک و از نوع معمول آنها باشد در روند بارداری افراد هیچ گونه اختلال ایجاد نکرده و معمولاً در ۴ ماهه اول بارداری از بین می رود، اما اگر این کیست‌ ها از نوع پر خطر باشند ممکن است حتی با وجود بارداری فرد مشکلات زیادی مانند درد و خونریزی را حین بارداری تجربه کند، البته این کیست ها در مواردی باعث سقط جنین در ماه های اولیه بارداری میشود.

مسئله اصلی که باید بدانید این است که با وجود کیست تخمدان امکان بارداری فراهم می باشد اما ممکن است این مادران در موارد نادر آسیب های ناشی از وجود کیست در رحم را تجربه کنند، کیست تخمدان عارضه ای جدی در ناحیه رحم می باشد و بهتر است که پیش از بارداری حتما این عارضه کنترل و درمان شود در غیر این صورت ممکن است در دوران بارداری فرد درد و خونریزی زیادی را تجربه کند.

اما برخی از افراد ممکن است با توجه به شرایط جسمانی مساعد روند بارداری را بدون آنکه از کیست تخمدان اطلاع داشته باشد آغاز نمایند، اما پزشکان در چنین شرایطی وجود کیست تخمدان را برای فرد باردار آسیبی جدی نمی دانند به شرط آنکه تحت نظر متخصصان چکاپ های ماهانه را انجام داده تا در صورت نیاز پزشک از هورمون های مختلف برای کنترل کیست استفاده کند.

بهترین زمان برای درمان کیست تخمدان قبل از بارداری می باشد و بهتر است که با وجود این کیست ها در ناحیه رحم به هیچ عنوان ریسک بارداری را نپذیرید، زیرا ممکن است همراه با جنین رشد کرده و به آسیب های جدی و توده های بدخیم تبدیل شود.

با این حال پزشکان و متخصصان معتقدند بسیاری از بانوانی که در دوره بارداری لکه بینی را به دلایل مختلف تجربه می کنند به دلیل وجود این کیست های خوش خیم و بی خطر است، البته برای سلامت مادر و جنین خطری ندارند اما با وجود این نوع کیست و خونریزی ها ممکن است حساسیت مادر افزایش پیدا کرده و کمی برای شخص نگران کننده باشد.

در برخی از موارد این کیست‌ ها از نوعی هستند که پزشک معتقد است که بعد از اقدام به بارداری و معمولاً در سه ماهه اول  خود به خود درمان میشوند و هیچ گونه آسیبی به ناحیه تخمدان ها وارد نکرده و به هیچ عنوان بزرگتر از حد موجود نخواهد شد.

پس بهتر است که اگر با کیست تخمدان هستید حتما به پزشک مراجعه کرده و اگر پزشک درمان سریع و فوری را برای این عارضه مناسب می‌ داند به هیچ عنوان نظر پزشک را پشت گوش نیندازید و بهتر است که برای حفظ سلامت خود و جنین اقدامات لازم را پیش از بارداری انجام دهید.

کیست تخمدان باعث چی میشود؟

زمانی که پزشکان و متخصصان وجود کیست های کوچک و بزرگ را در ناحیه تخمدان ها اعلام می کنند تمامی افراد به دنبال این هستند که متوجه شوند در پی وجود این عارضه چه آسیب هایی ممکن است برای سلامتی آنها به وجود آید.

از مشکلاتی که پس از ایجاد کیست تخمدان در رحم ایجاد میشود باید به بی نظمی در دوره های قاعدگی اشاره کرد، که البته همین امر می‌ تواند منجر به بروز آسیب های گوناگون شود، البته عدم رسیدگی به کیست تخمدان نهایتا منجر به پارگی این کیست ها شده و درد و عوارض و مشکلات زیادی را برای سایر بخش ها به همراه می آورد.

در مواردی کیست تخمدان نهایتاً منجر به بروز پیچ خوردگی رحم میشود که قطعاً این عارضه آسیب زیادی را به همراه خواهد داشت و ممکن است منجر به بروز دردهای شدید در ناحیه رحم شده و تهوع و استفراغ را به همراه خواهد داشت.

بسیاری از متخصصان و پزشکان از مهمترین علائمی که پس از بروز کیست تخمدان به وجود می‌ آید به خونریزی های شدید بین قاعدگی اشاره می کنند، کیست تخمدان باعث میشود تا سلامت فرد تحت تاثیر منفی قرار گرفته و قطعاً این عضو حیاتی کارایی اولیه را نخواهد داشت.

تخمدان ها به طور معمول هر ماه چند تخمک آزاد کرده و در صورت عدم باروری بانوان طی قاعدگی از بدن خارج میشوند، اگر کیستی در ناحیه تخمدان ها وجود داشته باشد قطعاً چنین فرایندی انجام نشده و آزاد سازی تخمک ها صورت نمی پذیرد و این امر باعث میشود تا فرد حین قاعدگی با درد و خونریزی های شدید مواجه شود.

ناگفته نماند که این کیست ها نهایتا و در صورت عدم درمان به آسیب‌ هایی مانند ناباروری تبدیل میشوند که ممکن است دردسر زیادی را برای افراد به همراه آورد، حتی اگر با وجود کیست تخمدان فرایند بارداری را تجربه کنید ممکن است این عارضه نهایتاً در ماه های اولیه منجر به سقط جنین شود، قطعاً چنین آسیب‌ هایی از عوارض شایع و مشکلات وجود کیست در ناحیه تخمدان ها می باشد.

با این حال باید وجود کیست تخمدان و سایر آسیب های ناحیه رحم را به طور جدی درمان کنید در غیر این صورت چنین مشکلاتی را به همراه آورده و اگر درمان نشوند هرگز نتوانید عارضه پیش آمده را به طور ‌کامل بهبود ببخشید.

متخصصان کیست تخمدان را عارضه ای قابل درمان می دانند، اما این شرایط زمانی فراهم است که شما به موقع به پزشک مراجعه نمایید، نباید وجود چنین عارضه ای را دست کم بگیرید زیرا همین کیست های کوچک و جزئی می‌ توانند در مدت بسیار کوتاه به عارضه ای جدی تبدیل شده و خطرات و عوارض زیادی را برای شخص به همراه می آورند.